Správy

Tri ženy a traja muži: V Prešove budú dozerať na poriadok členovia občianskych hliadok

V prešovských uliciach budú pomáhať pri zabezpečovaní verejného poriadku občianske hliadky. Ich pôsobenie je zamerané predovšetkým na prevenciu.

Ilustračný obrázok k článku Tri ženy a traja muži: V Prešove budú dozerať na poriadok členovia občianskych hliadok
Zdroj: Mesto Prešov

Tri ženy a traja muži pod vedením jednej koordinátorky budú spolupracovať s príslušníkmi prešovskej mestskej polície, ich pôsobenie je zamerané predovšetkým na prevenciu.

V teréne onedlho

Ako informoval tlačový referent mesta Milan Grejták, do terénu sa prijatí členovia občianskych hliadok dostanú už v najbližších dňoch, po absolvovaní potrebných školení. Prešovská radnica ich podľa jeho slov prijala za členov občianskych hliadok od pondelka 20. novembra. Mesto na tomto programe spolupracuje s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v rámci národného projektu Šanca pre mladých. Mesto vytvorilo sedem pracovných miest. Projekt potrvá sedem mesiacov, do júna budúceho roka. Jeho ďalšie pokračovanie bude závisieť od pozitív, ktoré prinesie.

Občianske hliadky môžu pôsobiť v Prešove celoplošne. Sústredia sa hlavne na dodržiavanie verejného poriadku, na oblasť životného prostredia, ale aj na dodržiavanie čistoty a hygieny na verejných priestranstvách či na pôsobenie proti poškodzovaniu majetku. Náčelník mestskej polície Ján Andrejko vidí zmysel hliadok predovšetkým v preventívnom zamedzení vzniku konfliktných situácií.

Chcú pomôcť

„Pomáhať nám budú aj pri riešení problémov s vyberaním kontajnerov, s požívaním alkoholických nápojov na verejnosti, s vyhadzovaním odpadkov. Ženy sme si napríklad vybrali preto, lebo majú skúsenosti s deťmi, ktoré je potrebné často usmerňovať,“ konkretizoval Andrejko. Prijatí členovia občianskych hliadok sa vyjadrili, že náročnej práce sa neboja. Chcú pomôcť aj pri odhaľovaní záškoláctva žiakov v rómskych komunitách.

„V našej rodine všetci pracujú, otec vstáva do práce ráno o štvrtej. Často však do polnoci i dlhšie k nám zvonku dolieha krik detí, ktoré by v tom čase mali byť už doma. Nedá sa pritom zaspať. Aj to, aby som zamedzil takým situáciám, bolo pre mňa motiváciou, aby som sa prihlásil na takúto prácu," povedal Michal Bandi, jeden zo šestice prijatých členov občianskych hliadok v Prešove.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie