Správy

Svedectvo študentov v Prešove: Na prednáškach natlačení, nie všetci vyučujúci majú rúško

Niektorí vyučujúci podľa časti študentov Prešovskej univerzity (PU) v Prešove berú koronavírus ako výmysel a nie všetci nosia rúška. Čo na to vedenie?

Ilustračný obrázok k článku Svedectvo študentov v Prešove: Na prednáškach natlačení, nie všetci vyučujúci majú rúško
Zdroj: Dnes24.sk

Do redakcie sa nám ozvala nespokojná časť študentov Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. Poukazuje najmä na nedodržiavanie platných opatrení niektorými vyučujúcimi.

Bez rúšok

Na Filozofickej fakulte a Fakulte humanitných vied PU podľa nich do pondelka 12. októbra ešte neplatila dištančná forma výučby, hoci ostatné fakulty ju už mali mať zavedenú.

„Na týchto dvoch spomenutých fakultách vyučujúci protestovali a požadovali prezenčné vzdelávanie. Niektorí vyučujúci sa smejú z nariadení, nenosia rúška počas prednášok ani seminárov a navádzaju nás, že nás nechránia a korona je výmysel. Ak ich konfrontujeme, aby si rúško nasadili, dočkať sa človek môže aj ponižovania. Navyše, aj niektorí študenti chodia po chodbách bez rúšok a chorí, ignorujú používanie dezinfekcie a stretávajú sa vo veľkých skupinách,“ znie sťažnosť približne 50-ky študentov, ktorí sa na nás s týmto problémom obrátili.

Vznikla petícia

K problematike vznikla aj petícia s požiadavkou prejsť na online vyučovanie. Podpísalo ju viac než 800 študentov. Na prednáškach podľa ich svedectva neraz sedeli natlačení a bez šachovnicového sedenia.

„Od začiatku semestra sme svedkami porušovania nariadení na seminároch. Jeden vyučujúci nám povedal, že si dá dole rúško, pretože v ňom nevie dýchať, znižuje mu to krvný tlak a on predsa nie je chorý. Rúška nás podľa neho nechránia, pretože sa na nich za celý deň nazberá množstvo baktérií, ktoré škodia. Už nás unavuje vystavovať sa toľkému riziku, sme bezradní,“ posťažovali sa.

Svedectvá študentov

Navyše, hodiny mali takto prebiehať v malej miestnosti bez rozostupov. „Korony sa podľa vyučujúceho nemáme báť, keďže je to veľký výmysel. Vtedy sme sa už ale ozvali, že my tie rúška nenosíme pre seba, ale kvôli ostatným členom v domácnosti, o ktorých sa bojíme,“ píšu nám študenti.

O vysvetlenie celej situácie sme požiadali Prešovskú univerzitu. „Vedenie PU neeviduje žiaden podnet, ktorý by sa týkal nedodržiavania, či už R.O.R, alebo doterajšieho šachovnicového sedenia počas prednášok,“ uviedla pre spravodajský portál Dnes 24 hovorkyňa PU Anna Polačková.

Pozitívne prípady

Na PU podľa jej slov aktuálne študuje takmer 8 500 študentov. „Na univerzite bolo zaznamenaných približne 0,5% študentov, ktorí sú pozitívni na COVID 19, približne tretina z nich do školy ani nenastúpila,“ pokračovala Polačková.

Prioritou PU je podľa hovorkyne bezpečnosť študentov a všetkých zamestnancov univerzity. Situáciu v krajine stále monitorujú a prijímajú podľa toho platné opatrenia. Na všetkých fakultách boli podľa hovorkyne prednášky, ktorých sa zúčastňuje viac ako 50 študentov, realizované online.

Iba dištančne

„Toto opatrenie začalo byť realizované v druhom týždni výučby od 5. októbra na všetkých fakultách univerzity, bez výnimky. Vzhľadom na súčasný stav epidemiologickej situácie vydal rektor PU v Prešove po porade vedenia univerzity opatrenie účinné od 13. októbra 2020 s tým, že všetky prednášky uskutočňované na všetkých fakultách univerzity a celouniverzitných pracoviskách, budú až do zrušenia tohto opatrenia prebiehať iba dištančnou formou,“ vysvetlila pre Dnes 24 Polačková.

Univerzita podľa nej prijala aj sériu opatrení s cieľom čo najlepšie sa pripraviť na začiatok nového akademického roka, ktorý oficiálne spustila 21. septembra a s prezenčnou výučbou začala o týždeň neskôr. Otvorenie akademického roka bolo bez účasti študentov a úvod do vysokoškolského štúdia realizovala v online režime. 

Povinnosti všetkých

„Zamestnanci aj študenti musia mať v priestoroch univerzity rúško alebo ochranný štít, vedenie univerzity odporúčalo používať aj rukavice. Vo všetkých prednáškových miestnostiach s kapacitou vyššou ako 50 miest univerzita zabezpečila zariadenia na dezinfekciu rúk, tie sú inštalované aj pri vstupe do všetkých univerzitných objektov,“ doplnila Polačková informácie na margo sťažností asi päťdesiatky študentov.

Univerzita podľa Polačkovej v každej budove univerzity vyčlenila jednu miestnosť, do ktorej sa premiestni zamestnanec, resp. študent s podozrením na ochorenie COVID-19. To isté platí aj pre študentské domovy PU. 

„Univerzita rôznymi spôsobmi navádza všetkých aktérov vzdelávania k dodržiavaniu zásady R.O.R. Študenti a pedagógovia majú pred očami na každom kroku aj veľké plagáty, ktoré ich na túto povinnosť upozorňujú,“ vysvetlila hovorkyňa na záver pre Dnes 24.

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie