Ilustračný obrázok k článku Sú známe nové rebríčky škôl na Slovensku: Tieto prešovské dopadli najlepšie!
Zdroj: TASR

Sú známe nové rebríčky škôl na Slovensku: Tieto prešovské dopadli najlepšie!

Na svete sú nové rebríčky škôl na Slovensku. Zaostrili sme na tie, ktoré opanovali najvyššie priečky a aj na tie v rámci nášho mesta, ktoré v nich obstáli najlepšie.

Rôzne
Rôzne

Sú známe nové rebríčky škôl na Slovensku: Tieto prešovské dopadli najlepšie!

Na svete sú nové rebríčky škôl na Slovensku. Zaostrili sme na tie, ktoré opanovali najvyššie priečky a aj na tie v rámci nášho mesta, ktoré v nich obstáli najlepšie.

Ilustračný obrázok k článku Sú známe nové rebríčky škôl na Slovensku: Tieto prešovské dopadli najlepšie!
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil najnovšie rebríčky základných a stredných škôl na Slovensku. „Vďaka doplneniu údajov o nezamestnanosti absolventov a mimoriadnych výsledkoch sme skompletizovali množinu údajov potrebných pre uzavretie hodnotenia škôl za rok 2017, pričom toto hodnotenie vypovedá o tom, aké výsledky dosahujú žiaci na jednotlivých školách,“ uviedlo INEKO.

Ktoré školy teda obsadili vo svojej kategórii prvú priečku a ktoré prešovské sa v rebríčkoch umiestnili najlepšie?

Najlepšie hodnotené školy na Slovensku

Po aktualizácii rebríčkov INEKA obhájila medzi základnými školami svoju prvú pozíciu ZŠ na Krosnianskej v Košiciach. Na čele stredných odborných škôl taktiež zmena nenastala a prvé miesto patrí Obchodnej akadémii v Trnave. Zmena však nastala pri gymnáziách, kde sa na prvú priečku dostalo bratislavské Gymnázium Jura Hronca.

Najlepšie hodnotené prešovské školy

Prejdime teraz na prešovské školy. V rámci základných škôl sa v rebríčku INEKA umiestnila najvyššie ZŠ Šmeralova, ktorej patrí v celoslovenskom rebríčku 23. miesto. Už v rámci Prešovského kraja je ZŠ Šmeralova na 3. mieste, ďalej na 6. mieste je ZŠ Kúpeľná a na 14. mieste ZŠ Májové námestie. Ďalej nasleduje na 17. mieste ZŠ Šrobárova, na 22. mieste CZŠ sv. Gorazda a na 24. mieste ZŠ Bajkalská.

Čo sa týka stredných odborných škôl a prešovských zástupcov, najvyššie sa umiestnila SPŠ Elektrotechnická, ktorej v celoslovenskom rebríčku patrí 3. miesto a Hotelovej akadémii v tom istom rebríčku patrí 21. priečka. V rámci kraja je potom spomínaná SPŠ Elektrotechnická na 1. priečke a Hotelová akadémia na 4. priečke. Ďalej sa na 7. mieste umiestnila Pedagogická a sociálna akadémia*. V druhej desiatke, konkrétne 13. miesto obsadila Obchodná akadémia, 15. priečku má Stredná zdravotnícka škola na Sládkovičovej ulici*, 23. miesto Stredná zdravotnícka škola na Kmeťovom stromoradí*, o priečku nižšie sa nachádza SOŠ Podnikania, nasleduje na 25. mieste SPŠ Strojnícka a hneď za ňou SPŠ Stavebná (26. pozícia).

V kategórii gymnázií sa v rebríčku v rámci celoslovenského rebríčka umiestnila najvyššie Spojená škola-Gymnázium na Sládkovičovej ulici, ktorej patrí 6. miesto. Gymnázium J. A. Raymana tróni na 15. mieste a Súkromná spojená škola European English School – Gymnázium obsadila 26. priečku.

Ak to opäť rozmeníme už len na Prešovský kraj, tak tam je líderská, teda prvá pozícia patriaca Spojenej škole-Gymnázium na Sládkovičovej ulici, Gymnázium J. A. Raymana tróni na 3. mieste, Súkromná spojená škola European English School – Gymnázium obsadilo 5. priečku a Gymnázium sv. Mikuláša 10. priečku.Gym­názium na Konštantínovej ulici si pripísalo 14. miesto, Gymnázium sv. Moniky 18. miesto, Ev.spoj.šk.-Ev.kol.gymnázium si pripísalo 19. miesto a 29. miesto obsadilo Gymnázium P.P. Gojdiča.

Upozornenie

INEKO upozorňuje, že zverejnené rebríčky škôl komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom.

Vysvetlivka k znamienku * – školy s týmto symbolom majú aspoň 20 externých, alebo aspoň 20% externých žiakov. INEKO informuje, že veľký podiel externých žiakov môže negatívne ovplyvniť priemerné výsledky žiakov školy, keďže sa často popri štúdiu venujú aj práci a rodine.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín