Ľubomír Hudačko Futbal

Bangor City, Dundee United a Real Zaragoza. Tri tímy zo zahraničia, ktoré Tatran Prešov vo svojej futbalovej histórii doma privítal pred dvadsiatimi rokmi. Až tretí menovaný klub koňarov z Pohára víťazov pohárov vyradil a napokon ho aj celý vyhral. Ako si spomína na duel súčasný tréner Varga?

Ilustračný obrázok k článku Spomienky na slávne časy Tatranu: Uplynulo už 20 rokov od zápasu v pohárovej Európe VIDEO

Robustný stopér totiž v zápase vtedy ako aktívny hráč bol na ihrisku, okrem neho však aj súčasný tréner Podbrezovej Jaroslav Kentoš a v tíme Zaragozy dnes tréner anglického Sunderlandu Gustavo Poyet.

Prišlo vyše 12 000 ľudí

Do ďalšieho kola Prešovčanov najprv posunuli výhry nad Bangor City v predkole (4:0 doma, 1:0 vonku) a ďalej šli aj po dvojzápase so škótskym Dundee United. Na ihrisku súpera sme uhrali nádejnú prehru 2:3, no hneď v úvode odvetného zápasu sme inkasovali gól. Ani to ale Tatran nezabrzdilo a tromi gólmi a víťazstvom 3:1 si zabezpečili postup do 2. kola pohára proti Realu Zaragoza.

Na úvodný domáci zápas proti neskoršiemu víťazovi celej súťaže (vo finále v Paríži porazil Real gólom v poslednej minúte predĺženia londýnsky Arsenal 2:1 a získal svoj premiérový titul) nastúpil tím pod vedením trénera Igora Nováka 20. októbra 1994 pred vyše 12-tisícovou návštevou v zložení: Jakubech, Bajtoš (46. Lukáč), Kentoš, Varga, Chihuri, Hluško, Skalka, Hoger, Nenadič (66. Kočiš), Zvara, Matta (náhradníci Leško, Petruš, Seman).

Varga verí, že to ešte v Prešove zažije

Hostia v zostave s Cáceresom, Aragonom, Esnaiderom, či Poyetom už v úvodnom zápase prakticky rozhodli o svojom postupe po víťazstve 4:0, keď do polčasu skóroval v 26. minúte Poyet a na konci prvého dejstva si dal nešťastný vlastný gól náš súčasný tréner Stanislav Varga.

„Mali sme taký menší kolotoč, hrali sme o jedného menej. Bola to nešťastná situácia, keď som vypichoval loptu útočníkovi, ale tak, že došla do siete otca nášho súčasného brankára, ktorý bol vtedy myslím vyhlásený za hráča zápasu,“ vracia sa v spomienkach k nešťastnému momentu Varga pre 1fctatran.sk. V druhom polčase víťazstvo hostí poistil dvoma gólmi Esnaider. V odvete v pozmenenej zostave a na lavičke už s Belom Malagom v úlohe trénera prehrali zelenobieli iba 1:2, keď o jediný gól Tatrana sa postaral Róbert Kočiš.

„Bola to moja druhá skúsenosť so zahraničným futbalom a k našej cti slúži to, že oni vtedy vyhrali celú súťaž. Boli to tie z príjemnejších vecí, hoci sme dostali štvorku, ale videli sme ako sa hrá zahraničný futbal. V Zaragoze hrali také esá ako Gustavo Poyet, súčasný tréner Sunderlandu, hral v Chelsea, takisto Esnaider, ktorý bol v Reale Madrid. Takže pre nás to bola šanca vidieť aj ten „iný“ futbal. Myslím si, že na svoje si prišli aj diváci. Verím, že to v Prešove ešte niekedy zažijem,“ dodáva pre klubový web k udalosti presne súčasný kormidelník, zelenobielych. Ako dodal, ako spomienku na tento duel doma odložený jeden z dresov súperovho hráča.

Tatran Prešov - Real Zaragoza: Zápas sa hral už pred 20 rokmi!