Správy

Šarišský hackathon priniesol nové aplikácie a webstránky: S čím uspel víťaz?

Šarišský hackathon sa v Prešove už po druhýkrát tešil veľkému záujmu nadšených programátorov, informatikov či študentov. Vznikli vďaka tomu nové aplikácie.

Ilustračný obrázok k článku Šarišský hackathon priniesol nové aplikácie a webstránky: S čím uspel víťaz?
Zdroj: Mesto Prešov

Múdre hlavy sa skĺbili dokopy a vymysleli šikovné nápady a riešenia, ktoré pomôžu nielen Prešovu a jeho obyvateľom, ale aj turistom.

Celkový víťaz

Druhého Šarišského hackathonu sa v Prešove zúčastnilo 8 tímov, ktoré tvorilo približne 40 programátorov. Tí z otvorených dát „uvarili“ nové aplikácie a webové stránky na skvalitnenie života nielen v Prešove, ale v celom Prešovskom kraji.

O najlepších projektoch rozhodli skúsení odborníci, ktorí udelili zaujímavé finančné odmeny aj špeciálne ceny. Celkovým víťazom sa stal Marek Gogoľ, absolvent SPŠ elektrotechnickej v Prešove, ktorý vyhral s projektom Kam PO.

Marek si odniesol finančnú odmenu vo výške 3000 eur. Jeho webová stránka má pomôcť žiakom základných škôl vyriešiť dilemu, ktorú strednú školu si vybrať. Jeho funkčná webová stránka www.kampo.sk mapuje všetky stredné školy v Prešovskom kraji.

Obsahuje aj ich hodnotenie, príbehy či dotazník, prostredníctvom ktorého môže žiak zistiť svoje zameranie. Striebornú priečku a 2000 eur získal A-team z Technickej univerzity v Košiciach, ktorý predstavil projekt POseparujme!

Táto aplikácia ukáže, kde sú umiestnené kontajnery na separovaný zber či veľkoobjemové kontajnery, a obsahuje aj harmonogram ich vývozu.

Vznikli ďalšie aplikácie

Tretie miesto a finančná odmena 1000 eur patrili tímu Liquid Team z Popradu, ktorý vytvoril aplikáciu mesto.digital. Tá nastavuje poslancom „zrkadlo“ – šikovná appka rozlíši hlasovania poslancov a pomôže voličom zorientovať sa.

Okrem týchto vzniklo na 2. Šarišskom hackathone aj niekoľko ďalších zaujímavých a užitočných aplikácií, ktoré sa venujú napríklad aj databáze kultúrnych a športových podujatí v meste, mapovaniu voľných parkovacích miest či volebných miestností v Prešove.

Počas piatkovej panelovej diskusie vystúpil študent SPŠ Elektrotechnickej v Prešove, ktorý spolu so zástupcom Mestského úradu v Prešove po prvýkrát verejne odprezentoval vizuál stránky SMARTCITY.

Organizátorom 2. Šarišského hackathonu bolo mesto Prešov v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, Prešovskou univerzitou v Prešove a SPŠ elektrotechnickou v Prešove.

A zaujímavosťou sú aj nové cykloprístrešky, ktoré vyrástli v Prešove na rôznych miestach. Kliknite si fotogalériu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Cykloprístrešky nájdeme v rôznych lokalitách: V Prešove vyrástol aj na Sekčove
3
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie