Samospráva

Renovácia nádvoria prešovského PKO: Mesto plánuje začať so stavebnými prácami

Pred budovou Čierneho orla sa začína realizovať pamiatkovo-archeologický výskum. Neskôr plánuje mesto na renovácii nádvoria začať so stavebnými prácami.

Ilustračný obrázok k článku Renovácia nádvoria prešovského PKO: Mesto plánuje začať so stavebnými prácami
Zdroj: TASR

Na nádvorí pred budovou Čierneho orla sa začína realizovať pamiatkovo-archeologický výskum.

Po ukončení prvej etapy prieskumu, plánuje mesto začať so stavebnými prácami na renovácii nádvoria.

Začali ešte vlani

S obnovou historickej budovy Čierneho orla začalo mesto ešte v roku 2018. Ošarpanú omietku nahradila úplne nová fasáda vrátane malieb a náterov kovových konštrukcií.

„Práce v objeme takmer 438 000 eur zrealizovala stavebná firma, ktorá uspela v procese verejného obstarávania. Nakoľko ide o historický objekt, zhotoviteľ postupoval podľa odporúčaní Pamiatkového úradu Slovenskej republiky s dôrazom na zachovanie architektonických detailov,“ uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Zámerom mesta je podľa Tomeka pokračovať v obnove historického areálu, súčasťou ktorej je aj renovácia nádvoria Čierneho orla.

Dve etapy výskumu

Stavebným prácam však musí predchádzať pamiatkovo-archeologický výskum, ktorý vykoná víťaz verejného obstarávania za 29 220 eur.

„Realizácia výskumu je rozdelená na dve etapy. Prvá etapa zahŕňa terénny výskum a jej cieľom je identifikovať a preskúmať archeologické objekty na mieste navrhovanej stavby,“ doplnil hovorca.

Realizovaná bude formou dvoch ručne kopaných sond, pričom zhotoviteľ výskumu bude vychádzať aj z historických mapových podkladov.

Ukončenie prvej etapy výskumu je naplánované na 15.12.2019.

Vyhotovená bude aj dokumentácia s návrhom postupu výskumných prác pre druhú etapu, ktorá bude prebiehať súbežne s realizáciou stavebných prác na obnove samotného nádvoria.

História prešovského PKO

PKO Čierny orol sa nachádza na Hlavnej ulici v historickom jadre mesta Prešov. Tento objekt je zapísaný v ústrednom zozname pamiatkového fondu, registri nehnuteľností národných kultúrnych pamiatok.

S hlavným námestím je prepojený úzkou pasážou s nádvorím. Budovu postavili v 40.-tych rokoch 19. storočia a po rozsiahlom požiari v roku 1887 bola stavebne upravená v neorenesančnom štý­le.

Objekt slúži od svojho vzniku na kultúrno-spoločenské účely, ako objekt mestskej reduty. Budova má 3 podlažia; 1 podzemné a 2 nadzemné.

A v obrazoch si pozrite zaujímavosť z prešovskej MHD. Nedávno vo vozidlách svietil dátum starý 19 rokov. Kliknite si fotogalériu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Zmätok v prešovskej MHD: Displeje vo vozidlách mali nesprávny dátum
2
Galéria

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie