Ľubomír Hudačko Rôzne

Rebríčky top škôl na Slovensku: Ktoré prešovské školy sa umiestnili najvyššie?

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil najnovšie rebríčky základných a stredných škôl na Slovensku. Ktoré školy sú spomedzi všetkých hodnotené ako najlepšie a na akých priečkach sa umiestnili naj zástupcovia z Prešova?

Ilustračný obrázok k článku Rebríčky top škôl na Slovensku: Ktoré prešovské školy sa umiestnili najvyššie?
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

„Údaje na Portáli o základných a stredných školách sme aktuálne doplnili o čerstvé výsledky Testovania 9 a externej časti maturít za školský rok 2014/15. Vďaka doplneniu týchto údajov školy zároveň získali aj svoje predbežné hodnotenie za rok 2015,“ informoval Matej Tunega, ktorý spolupracuje s inštitútom INEKO.

Upozorňuje, že hodnotenie výsledkov žiakov nezohľadňuje rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces a nemeria ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom, a preto komplexne nevypovedá o kvalite školy.

Naj školy na Slovensku podľa INEKA

A teraz už k samotným rebríčkom. Medzi základným školami obsadila na celoslovenskej úrovni najvyššiu priečku škola na Krosnianskej 4 v Košiciach. V prípade stredných odborných škôl (SOŠ) patrí prvé miesto našej SPŠ elektrotechnickej na Plzenskej v Prešove. Čo sa týka gymnázií, doterajšiu vedúcu pozíciu opätovne potvrdilo Gymnázium na Poštovej v Košiciach.

My sme sa ďalej zamerali na prešovských zástupcov a hľadali ich v TOP 30 v rámci celoslovenského rebríčka. Prešov tam podľa INEKA svieti v dvoch kategóriách a to stredné odborné školy (SPŠ elektrotechnická na 8. mieste) a základné školy (Kúpeľná na 19. priečke).

Naj prešovské školy podľa INEKA

Spomínaná Kúpeľná je potom iba v rámci naj ZŠ na Slovensku na 13. mieste a zároveň jej patrí 3. priečka v rámci Prešovského kraja. V rebríčku kraja ďalej obsadila ZŠ Májové námestie 12. miesto a ZŠ Šrobárová sa ocitla o dve priečky nižšie, teda na 14. pozícii. V rebríčku sú ešte uvedené aj ZŠ Šmeralova (23.), Bajkalská (25.) a Československej armády (27.). Iné ZŠ z nášho mesta hodnotené neboli.

Prejdime na stredné odborné školy a prešovských zástupcov, ktorí sa v rámci kraja umiestnili najvyššie. Tu máme v prvej tridsiatke hneď 9 zástupcov, na prvom mieste je teda spomínaná SPŠ elektrotechnická na Plzenskej. Piata skončila Hotelová akadémia, šiesta bola Obchodná akadémia a na 7. mieste Pedagogická a sociálna akadémia. Stredná zdravotnícka škola na Sládkovičovej sa umiestnila v rámci kraja o dve priečky nižšie, teda na deviatej a 19. priečku obsadila zdravotnícka škola na Kmeťovom stromoradí. SPŠ stavebná potom tróni na 25. priečke a SPŠ strojnícka na 29. mieste. Iné SOŠ z nášho mesta hodnotené neboli.

A čo gymnázia? Najvyššiu priečku si vyslúžilo Gymnázium J. A. Raymana, ktorému patrí strieborná pozícia, Súkromné Gymnázium na Solivarskej skončilo štvrté a to na Konštantínovej na 5. priečke. V prvej desiatke ešte skončilo aj Gymnázium sv. Mikuláša (8.) a Gymázium sv. Moniky (9.). Okrem nich sa ešte v rebríčku v rámci kraja umiestnili aj Evanjelická spojená škola na 20. mieste a Gymnázium P.P. Gojdiča na 25. priečke. Iné Gymnáziá z nášho mesta hodnotené neboli.

Čítajte tiež:

Prešovská škola si zaslúži kompliment ako svet: Prvé miesto v rebríčku najlepších škôl!

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM