Ľubomír Hudačko Správy

Prešovská škola si zaslúži kompliment ako svet: Prvé miesto v rebríčku najlepších škôl!

Spomedzi stredných odborných škôl dosiahla na Slovensku najkrajšie umiestnenie. Prešovská škola totiž v rebríčku inštitútu Ineko obsadila prvé miesto! Môže si tak gratulovať, keďže dosiahla skutočne parádny výsledok.

Ilustračný obrázok k článku Prešovská škola si zaslúži kompliment ako svet: Prvé miesto v rebríčku najlepších škôl!
Zdroj: Dnes24.sk

Medzi strednými odbornými školami je práve škola z Prešova na prvom mieste. A o ktorú školu ide? Túto poctu si v hodnotení slovenských stredných škôl vyslúžila elektrotechnická piemyslovka na Plzenskej v Prešove.

Výsledky aj z Testovania 9 a externých maturít

Vyplýva to z rebríčka základných a stredných škôl, ktorý zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy Ineko. Pri gymnáziách potvrdilo svoju doterajšiu vedúcu pozíciu Gymnázium na Poštovej v Košiciach. „Údaje na portáli o základných a stredných školách sme aktuálne doplnili o čerstvé výsledky Testovania 9 a externej časti maturít za školský rok 2014/15,“ uviedol spoluautor projektu Matej Tunega.

Základnou školou s najlepšími výsledkami na Slovensku je ZŠ na Krosnianskej v Košiciach. Pri základných školách sa na ďalších miestach umiestnili ZŠ na Ulici T. J. Moussona v Michalovciach a najlepšiu trojicu dopĺňa Základná škola SSV na Skuteckého v Banskej Bystrici.

Vylepšili metodiku hodnotenia

V rámci SOŠ je na druhom mieste Obchodná akadémia v Trnave na Kukučínovej a napokon Spojená škola na Slančíkovej v Nitre. Pri gymnáziách sa na druhej priečke umiestnilo Gymnázium Jura Hronca v Bratislave a na treťom Bilingválne gymnázium v Sučanoch. Kompletný rebríček nájdu záujemcovia na webstránke skoly.ineko.sk.

„V súvislosti s aktualizáciou portálu o nové údaje by sme radi upozornili aj na súčasné mierne vylepšenie metodiky hodnotenia, keď sme pri jednom z krokov výpočtu hodnotenia začali eliminovať vplyv výrazných outlierov, teda škôl s hodnotami, ktoré sa najviac odlišujú od zvyčajných výsledkov,“ dodal Tunega. Podľa novej metodiky prepočítali aj staršie hodnotenia škôl za predchádzajúce roky. „Táto úprava prispieva k lepšej možnosti vyhodnocovania medziročných posunov v rámci hodnotenia škôl,“ vysvetlil.

Ako upozornil, hodnotenie výsledkov žiakov nezohľadňuje rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces, a nemeria ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom, a preto komplexne nevypovedá o kvalite školy.

Čítajte tiež:

Prešovská exučiteľka otvorene o svojich skúsenostiach: Nikola to u nás zabalila, odišla do Kanady

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM