Rôzne

PSK zakúpil defibrilátory: Dočkalo sa aj zariadenie sociálnych služieb v Prešove

Prešovský samosprávny kraj (PSK) odovzdal tento týždeň 14 zariadeniam sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti automatické externé defibrilátory.

Ilustračný obrázok k článku PSK zakúpil defibrilátory: Dočkalo sa aj zariadenie sociálnych služieb v Prešove
Zdroj: TASR

Aj takýmto spôsobom chce podľa predsedu PSK Milana Majerského krajská samospráva pomáhať regiónom. „Ľudský život je to najcennejšie, čo máme. Preto sme tieto prístroje odovzdali zástupcom 14 zariadení sociálnych služieb v Prešovskom kraji. Najlepšie by bolo, ak by sme tieto zariadenia vôbec nepotrebovali. Budem však rád, ak sa pomocou nich podarí zachrániť aspoň jeden ľudský život,“ upozornil M. Majerský.

Aj v Prešove

Automatické externé defibrilátory tak budú odteraz v prípade potreby môcť využiť vo Svidníku, v Batizovciach, Medzilaborciach, Giraltovciach, Spišskom Podhradí, ale aj v Humennom, Kežmarku, Stropkove, Prešove, Sabinove, Továrnom, Bardejove, Starej Ľubovni a v Snine. Cieľom PSK je, aby prístroj na poskytnutie prvej pomoci bol v každom okresnom meste a v každom zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Automatický defibrilátor

Iniciátorom distribúcie takýchto zariadení na verejných miestach je Občianske združenie Záchrana. Jeho predseda František Majerský potvrdil, že od septembra 2016 ich dohromady odovzdali už takmer 40 na rôznych miestach, väčšinou v Prešovskom kraji. „Nachádzajú sa napríklad v centre Spišskej Novej Vsi aj na námestí v Poprade, v Bachledovej doline, na Lomnickom štíte, Štrbskom Plese či v obci Lendak a v ďalších lokalitách. Doposiaľ prístroj raz použila jedna pani v meste Podolínec, ktorá ho aj sama zakúpila. Trikrát pomohol zachrániť život aj v obci Liptovská Teplička,“ doplnil F. Majerský.

Automatický defibrilátor má jednoduché používanie, človeka naviguje, čo robiť krok po kroku, sám analyzuje pacientov stav a v prípade potreby použije elektrický výboj. Podľa F. Majerského je jeho výhodou, že je určený prioritne pre laickú verejnosť. Zároveň sú všetky tieto prístroje v systéme záchrannej zdravotnej služby, takže z operačného strediska vedia ľudí, ktorí volali o pomoc, usmerniť, že v ich blízkosti sa takýto externý defibrilátor nachádza a môžu ho použiť.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Videli ste? Galéria pod holým nebom v Prešove sa rozrastá aj v roku 2019…

Nová maľba pod holým nebom: Na Okružnej v Prešove pribudla aj tento rok
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie