Správy

Prešovský odborník radí: Ak má dieťa problém s výslovnosťou, TOTO je potrebné dodržať

Prešovská škola ponúkla pre deti online hodinu logopédie s odborníkmi. Dôležité je napríklad dbať na to, že tablet či mobil nie je pre dieťa vhodná forma komunikácie.

Ilustračný obrázok k článku Prešovský odborník radí: Ak má dieťa problém s výslovnosťou, TOTO je potrebné dodržať
Zdroj: Zuzana Perželová

Zlepšiť si výslovnosť a rozšíriť slovnú zásobu. To boli hlavné ciele pre deti zo ZŠ DSA v Prešove a špecialistov – logopédov na online hodine.

Problém s výslovnosťou

V takejto forme ponúkli žiakom zaujímavé aktivity. Išlo o jednoduché logopedické cvičenia a úlohy na rozvoj reči, slovnej zásoby a komunikačných zručností.

Udialo sa tak za účasti logopédov Mileny Vincenti Sedlákovej z Centra špeciálno-pedagogického poradenstva v Prievidzi a Ľuboša Lukáča z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove.

„Ak má vaše dieťa problémy s výslovnosťou, je potrebná pravidelná spolupráca s logopédom a precvičovanie pod jeho vedením v domácom prostredí. Nesprávna výslovnosť má častokrát po nástupe do školy súvis so zvýšeným počtom chýb pri písaní,“ povedal Ľuboš Lukáč.

Množstvo hier

Špeciálnej hodiny, zameranej na hovorenú reč, sa zúčastnili prváci. Svojej úlohy sa zhostili výborne a cvičenia ich zaujali. Kvôli tomu, že výučba prebiehala online, vynechali dychové cvičenia, ktorých cieľom je prehĺbenie dýchania a zvládnutie fyziologicky správneho nádychu a výdychu pri hovorení.

Zamerali sa na cvičenia, podporujúce rozvoj slovnej zásoby.

Nechýbali hry, priraďujúce vymyslené frázy zamestnaniam, tvorenie zdrobnenín, príprava na zaujímavú plavbu loďou, doplňovačky slov do viet, krátke rečnícke cvičenia, hry so slovom a zvukom a ďalšie rečové hry.

Všetky majú veľký význam tak pre samotnú reč, ako i myslenie. Obohacujú slovnú zásobu, zlepšujú fonematický sluch u detí, vštepujú záujem a lásku k jazyku. Záver hodiny patril forme práci, na ktorú sú deti zvyknuté – pracovnému listu.

Elektronika to nenahradí

„Dôležité je porozumieť štruktúre reči. Deti sa učia uvedomiť si viac významov jedného slova, vyberať si správne slová v komunikácii a ďalšie zručnosti, ktoré naberajú počas prvých školských rokov. K tomu, aby sme u detí všetky tieto zručnosti stimulovali, môžeme využiť jazykové hry, ktoré budú prinášať zábavu,“ vysvetlil Lukáč.

„Pre správny rozvoj reči je potrebných niekoľko podmienok: zdravý sluch, kvalitný vzor vo výslovnosti a gramatickej správnosti v domácom prostredí, veľa príležitostí na pokojný a trpezlivý rozhovor, pravidelné čítanie vhodných kníh a časopisov, ako aj dostatok možností k tvorivým činnostiam a fyzickému pohybu," pripomenul ďalej s tým, že najdôležitejším faktorom bol, je a bude priama komunikácia s dieťaťom tvárou v tvár

"Teda nie televízor, tablet, mobilný telefón, nie edukačné videá a DVD, ale rozvíjanie reči prostredníctvom klasickej knižky,“ objasnil odborník.

Čo je to vlastne logopédia?

Pri tomto slove si väčšina ľudí predstaví zrkadlo a odborníka, pracujúceho so žiakom, ktorý sa zvyčajne učí vyslovovať l alebo r. Niekedy je to aj o „šušlaní“ alebo náprave nesprávnej výslovnosti.

Narušená komunikačná schopnosť, čo je oficiálny názov diagnózy, sa netýka iba predškolákov, ale aj ďalších žiakov základnej školy a dospelých.

Cieľom logopédie je rozvíjanie správneho vývinu reči, predchádzanie porúch a chýb reči a odstraňovanie už vzniknutých porúch a chýb reči. Logopédia v škole má podľa odborníka viesť deti k správnej výslovnosti.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM