Správy

Prešovský kraj o nákladoch: Šetríme, zvažujeme prácu z domu a museli sme aj zvýšiť ceny!

Organizáciám v pôsobnosti kraja prichádzajú podľa slov hovorkyne v týchto dňoch zálohové faktúry troj - až štvornásobne vyššie oproti minulému roku.

Ilustračný obrázok k článku Prešovský kraj o nákladoch: Šetríme, zvažujeme prácu z domu a museli sme aj zvýšiť ceny!
Zdroj: Dnes24.sk

Prešovský samosprávny kraj (PSK) zaviedol vo svojom úrade v súvislosti s energetickou krízou viaceré úsporné opatrenia. Rovnako vydal odporúčania organizáciám vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Pre médiá to uviedla hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

„Už v lete 2022 sme zaviedli opatrenia, ako regulácia a monitoring teplôt vo vykurovaných priestoroch Úradu PSK, vďaka ktorým sme dosiahli úsporu spotreby tepla za obdobie október až december 2022/2023 v porovnaní s referenčným obdobím vo výške takmer deväť percent. V rámci šetrenia zvažujeme prejsť aj na prácu z domu aspoň jeden deň v týždni, aby sa kancelárie tri dni temperovali a štyri dni vykurovali,“ povedala hovorkyňa.

Obmedzenie spotrebičov

Pre šetrenie elektrickej energie podľa jej slov tiež pristúpili k výmene svietidiel a zamestnanci boli upozornení, aby obmedzili používanie energeticky náročných spotrebičov.

„Náklady na teplo pre budovu Úradu PSK sa oproti roku 2022 viac ako strojnásobili. Cena stúpla z 0,04340 eura za kilowatthodinu (kWh) na 0,1334 eura za kWh. Celkové náklady na teplo za rok 2022 predstavovali sumu 83 513 eur. Náklady na elektrickú energiu stúpli štvornásobne z 0,1482 eura za kWh na 0,5669 eura za kWh. Celkové náklady na elektrickú energiu za rok 2022 predstavoval sumu 73 815 eur,“ priblížila Jeleňová.

Ako ďalej povedala, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti dostali pokyn na šetrenie. „Ide o reguláciu a monitoring teplôt vykurovaných priestorov na stanovené hodnoty vo vyhláške. Takisto ide o výmenu svietidiel za úsporné a obmedzenie používania energeticky náročných spotrebičov elektrickej energie,“ vysvetlila.

Aj štvornásobne vyššie

Organizáciám v pôsobnosti kraja prichádzajú podľa jej slov v týchto dňoch zálohové faktúry troj – až štvornásobne vyššie oproti minulému roku.

„V tejto chvíli nemáme ďalšie informácie ku schéme pomoci štátu v energetickej kríze,“ skonštatovala Jeleňová.

Aj keď sa podarí čerpať peniaze cez kompenzačnú schému štátu, nárast cien energií bude podľa nej finančne zaťažujúci pre kraj a jeho organizácie.

„Snažíme sa organizáciám pomôcť zvyšovaním normatívu napríklad v školských jedálňach, internátoch, sociálnych zariadeniach tak, aby dosah na služby bol minimálny. Prevažnú časť zvyšovania cien ponesie rozpočet kraja. Avšak museli sme pristúpiť aj k zvyšovaniu cien pre koncových odberateľov služieb, čiže obyvateľov kraja, aby sme tento tlak trhu finančne zvládli,“ dodala hovorkyňa.

ilustračné foto

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM