Ilustračný obrázok k článku Prešovčanka si splnila sen: Makala na hre The Last of us 2, pritom začínala od nuly
10
Galéria
Zdroj: archív Márie Zborovskej

Prešovčanka si splnila sen: Makala na hre The Last of us 2, pritom začínala od nuly

Máva pocity beznádeje a neraz sa chcela vzdať. Napokon si však Mária Zborovská z Prešova splnila sen a tvorí pozadia do počítačových hier.

Správy
Správy

Prešovčanka si splnila sen: Makala na hre The Last of us 2, pritom začínala od nuly

Máva pocity beznádeje a neraz sa chcela vzdať. Napokon si však Mária Zborovská z Prešova splnila sen a tvorí pozadia do počítačových hier.

Ilustračný obrázok k článku Prešovčanka si splnila sen: Makala na hre The Last of us 2, pritom začínala od nuly
10
Galéria
Zdroj: archív Márie Zborovskej

Mária Zborovská pochádza z Prešova, no žije v USA. V prvej časti rozhovoru o svojej zaujímavej práci nám prezradila viaceré podrobnosti. Venuje sa totiž tvorbe pozadí a scenérií v počítačových hrách. Pracovala aj na známom titule The Last of us 2 a najmä o tom sa v rozhovore dozviete viac.

Ako vnímate situáciu okolo pandémie Covid-19 v USA? Dá sa to zvládnuť?

USA nie je veľmi poslušný národ, sloboda tu je braná viac ako isté osobné privilégium, než ako komunitná zodpovednosť. Zároveň tu veda nemá veľkú podporu na najvyššom úrade, tak nevedia dostať túto pandémiu pod kontrolu. Pre mňa osobne to nemá veľký negatívny dopad, lebo pracujem z domu. Skôr naopak, zlepšilo sa mi sústredenie, keďže rozptýlení ubudlo a voľný čas sme sa naučili tráviť kreatívnejšie, napríklad výletmi do tých častí Kalifornie, do ktorých by sme za normálnych okolností nezavítali.

Vráťme sa ešte k hre. Je to totiž neuveriteľný paradox, že hlavná linka príbehu je nákaza a chýbajúca vakcína, pričom v tomto roku aj v skutočnosti čelíme nákaze, ku ktorej zatiaľ neexistuje vakcína. Ako ste tento element vnímali vy, prípadne Naughty Dog, keď vypukli správy o víruse? Musel to byť aj pre vývojárov a hráčov silný element, že tá téma je trochu podobná.

Áno, načasovanie je veľkým paradoxom. Brala som to skôr so žartom, že ak by sa tento príbeh napísal neskôr, tak by museli tvorcovia veľa vecí pozmeniť, keďže z reálnych skúseností už vieme omnoho podrobnejšie aj to, že protilátky jednej osoby na vytvorenie vakcíny pravdepodobne stačiť nebudú.

A čo bol v hre pre vás v rámci príbehu ten najsilnejší moment? Poznáte aj príbeh prvej časti a hrali ste aj tú?

Poznám príbeh prvej hry, hrala som však iba niektoré časti. Viem, že pre hráčov, ktorí prvú hru hrali, bola najsilnejším momentom smrť hlavnej postavy. Pre mňa boli ale najsilnejšie súboje medzi hlavnými postavami. Lebo práve v nich sa odohráva konflikt, ktorý sa odohrával v každom z nás. Tam som bola vystavená zmiešaným pocitom, kde nie je všetko čierne a biele. Medzi túžbou po pomste a nevyhnutnosťou zmierenia sa so stratou milovanej osoby. Medzi nenávisťou a súcitom. Išlo o intenzívny zážitok, ktorý mi zmenil názor na to, čo všetko sa dá povedať dobrým príbehom a aký silný dopad to môže mať.

Zdroj: archív Márie Zborovskej

Ako vnímate istú kontroverznosť v príbehu hry ohľadom propagácie komunity LGBT?

Nie som si presne istá, čo je označené za kontroverzné v tomto prípade. Myslím si však, že ich prítomnosť v hre bola nádherne normalizovaná a pre mňa to bolo veľmi príjemné osviežujúce vymanenie sa zo stereotypov postáv, ktoré v hrách a filmoch bežne stretávame. To, že LGBT sú reprezentované, je v Kalifornii takmer bežné a malo by to tak byť všade vo svete.

Verím, že čím viac budú mať menšinové komunity svoje pracovné zastúpenie vo filmovom a hernom priemysle, budeme ich viacej vnímať aj na obrazovkách. Tlieskam, len tak ďalej.

Ako vnímajú prácu, ktorej sa venujete, vaši príbuzní? Čo vravia na to, že ste súčasťou tak populárnej značky?

Myslím, že to začali vnímať viac, až keď hra vyšla. Doteraz nie celkom rozumeli, čomu sa vlastne venujem. Až teraz viem ukázať, k čomu presne som prispela, keď vidia aj konečný výsledok. Veľmi sa teším ich podpore, je to požehnanie mať pri sebe rodinu a príbuzných, ktorí vo mňa vždy verili. I keď nie celkom vedeli, čo to na tom počítači toľké hodiny vytváram (úsmev).

Mali ste aj pocity beznádeje, že sa vám práca nepodarí a chceli ste to vzdať?

Nespočetne veľakrát. Mávam ich ešte doteraz. Chvíľu mi trvalo pochopiť, že tie pocity patria snáď ku každej kreatívnej profesionálnej práci a že čím skôr sa ich naučím chápať a prijímať, tým lepšie.

Čo vám pomohlo ísť stále ďalej a dokončiť to?

Myslím, že kľúčovým je vnútorné presvedčenie, že na to mám. Že sa mi to jednoducho musí podariť a že tam nie je iné východisko, ako to, že uspejem. Že aj keď zlyhám, tak utriem slzy, postavím sa a skúsim zase. Až kým sa mi nepodarí uspieť.

Zdroj: archív Márie Zborovskej

Takže koľko konceptov ste vytvorili bez toho, aby boli použiteľné a museli ste začínať odznova?

Približne desať percent. Hlavne zo začiatku sa mi darilo menej. Verím, že to percento bude časom klesať.

Bol to váš celoživotný sen pracovať v tejto oblasti? A dá sa povedať, že ste začínali ako laik od nuly?

Tento sen som si vymyslela, keď som mala asi 23 rokov. Nemám umelecké pozadie a to ani nikto v rodine. Vyštudované mám Medzinárodné podnikanie a pracovné skúsenosti mám z Projektového manažmentu v IT korporácii. A teda áno, dá sa povedať, že som začala sama od nuly. Trvalo mi ale relatívne dlho nájsť si zameranie, naučiť sa disciplíne a vybudovať si základné poznatky a schopnosti. Približne šesť rokov som skúšala rôzne techniky, formy, médiá, odvetvia a to všetko popri práci, kým sa mi podarilo ujasniť si smerovanie a vytýčiť si ciele. Ak by som mala šancu začať odznova, rozhodne by som sa viacej pýtala na rady od ľudí, ktorí už majú skúsenosti a nehanbila by som sa vypýtať si feedback na svoje práce.

Kde v USA žijete a ako dlho ste už mimo Prešova?

Momentálne žijem v Santa Monike, v Kalifornii. Som tu už tri roky.

Kedy ste v Prešove boli naposledy, čo máte na ňom najradšej? Prípadne, aké tunajšie školy ste navštevovali?

Na Prešov nedám dopustiť. Domov chodím minimálne raz do roka, niekedy aj dvakrát. Los Angeles mávalo v lete priame lety do Viedne, takže cestovať domov bolo veľmi pohodlné. Naposledy som bola doma vo februári a verím, že na Vianoce budem doma ako na koni! Moja základná aj stredná škola bola Gymnázium Sv. Mikuláša. Veľmi rada naň spomínam.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Ďalšiu tvorbu šikovnej Prešovčanky z hry The Last of us 2 nájdete v priloženej fotogalérii.

Foto: archív Márie Zborovskej

Obrazom: Na hre The Last of us 2 makala aj Prešovčanka Mária
10
Galéria
Zdroj: archív Márie Zborovskej
Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie