Správy

Svidníčania poslancom odkázali: Odmietame poslúchať excelových inžinerov z Bratislavy! FOTO

Polhodinovou blokádou dopravy na hlavnom ťahu do Poľska pri Svidníku desiatky ľudí upozornili na potrebu riešenia dopravnej situácie v kraji pod Duklou.

Ilustračný obrázok k článku Svidníčania poslancom odkázali: Odmietame poslúchať excelových inžinerov z Bratislavy! FOTO
11
Galéria
Zdroj: TASR/Maroš Černý

Vyzvali poslancov Národnej rady (NR) SR, aby urýchlili výstavbu rýchlostnej cesty R4.

„Prišla mi odpoveď z ministerstva dopravy, že v NR SR by sa mala opätovne schvaľovať novela zákona ktorú prezidentka vrátila späť. Verím tomu, že poslanci sa nezľaknú a zahlasujú za túto novelu zákona. Tým pádom urýchlime výstavbu R4, lebo náš región to súrne potrebuje,“ uviedol jeden z organizátorov protestu a prešovský krajský poslanec za okres Svidník Ján Vook.

Odliv obyvateľov

Ako povedal, chýbajúca R4 spôsobuje jednak odliv obyvateľov a má tiež vplyv na investície veľkých firiem, s čím súvisí zamestnanosť v regióne.

„Poľská strana začína robiť už skoro do Miejsca Piastoweho. Maďarsko je spojené prakticky už po Košice. Ostal ten úsek, ktorý jednoznačne musíme prepojiť. Jednoducho ide o životy, bezpečnosť, ale ide aj o prácu a rozvoj,“ doplnil Svidníčan Ján Holodňák.

Čím ďalej horšie

„Je tu veľká premávka, veľa dopravných nehôd a čím ďalej je to horšie,“ povedal starosta obce Stročín Stanislav Potoma, ktorý sa zúčastnil na blokáde v podobe pochodu po priechode pre chodcov.

Požiadavky protestujúcich sú podľa ministerstva dopravy legitímne a podporuje ich apel na poslancov, aby prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej.

„Všetky plánované a pripravované úseky R4 majú hotovú EIA, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie a väčšina z nich je vo fáze pred získaním územného rozhodnutia. Novela by umožnila Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) pracovať na získaní územných rozhodnutí a zároveň vypracovať štúdiu realizovateľnosti, čo by celý proces výstavby významne urýchlilo. Ak poslanci veto prezidentky neprelomia, najprv bude NDS musieť spraviť spomínanú štúdiu, čo by trvalo približne 18 mesiacov, a až potom môže pokračovať v získavaní územných rozhodnutí,“ uviedol Martin Petro z odboru komunikácie Ministerstva dopravy SR.

Niekoľko rokov späť

Termín dokončenia R4 závisí podľa jeho slov od toho, či poslanci prelomia prezidentkino veto.

Ak by parlament novelu neschválil, pre R4 by to znamenalo nielen to, že nebude hotová o 18 mesiacov skôr, ale ak by sa pripustilo iné riešenie ako rýchlostná cesta, v procese prípravy by sme sa museli vrátiť o niekoľko rokov späť.

Veto prezidentky

Diskusiu v poslednom čase vyvolala novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktorú v uplynulých dňoch vetovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Mala pri tom výhrady voči obmedzovaniu možností Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) vyjadrovať sa k diaľničným úsekom, ktoré sú zahrnuté v predmetnej novele.

Ministerstvo dopravy aj predkladatelia z radov poslancov novelu obhajujú, podľa nich povedie k zrýchleniu výstavby diaľnic a nijako významne neobmedzí právomoci ÚHP.

Viac záberov z miesta podujatia nájdete vo fotogalérii.

Objektívom. Blokádou vo Svidníku ľudia upozornili na zúfalý stav dopravy
11
Galéria
Zdroj: TASR/Maroš Černý

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM