Tomáš Šuhajda Rôzne

Zemplínska šírava očami potápačov: Pod vodou to žije ako v piatok v krčme! VIDEO

Partička potápačov brázdi vody krížom krážom, srdcovkou však ostáva slovenské more Zemplínska šírava a aj jej sestra Domaša. Ich klub vznikol pred troma rokmi. Pod vodou toho zažili už veľa a vďaka nim si môžete vychutnať jedinečné zábery aj vy.

Ilustračný obrázok k článku Zemplínska šírava očami potápačov: Pod vodou to žije ako v piatok v krčme! VIDEO
Zdroj: YouTube.com

Zemplínska šírava Diving Club vznikol pred troma rokmi na istej eko akcii, z ktorej sa stala tradícia a nebude chýbať ani tento rok a ku ktorej sa ešte na našom spravodajskom portáli celkom určite vrátime. Teraz ale o inom. Na tejto akcii sa našli potápači z celého Zemplína – Michaloviec, Humenného či Sobraniec a založili svoj klub potápačov.

Je ich aktuálne približne desať a často spolupracujú s ďalšími klubmi zo Slovenska. Pochopiteľne, ako vášniví potápači toho už pod vodou zažili naozaj veľa či už v sladkej ale i v slanej vode. Na Šírave sa však stretávajú takmer každý víkend, kde mapujú budovy, cesty aj zrúcaniny domov.

„Naše okolie, myslím tým Šíravu a Domašu, má čo ponúknuť. Najmä Šírava je bohatá na podvodný život. Prirovnám to ku koralovému útesu v sladkej vode, toľko zubačov, sumcov a štúk som ešte nikde inde nevidel v takom množstve pokope,“ priblížil Lukáš Juštík zo spomínaného klubu potápačov.

Ak porovnáva Domašu a Šíravu, podstatne lepšie je na tom podľa neho Šírava. „40 až 50 zubačov na jednej kope, to sa vidí málokedy. A okolo toho huf sumcov…,“ opisuje tento vášnivý potápač, ktorý so svojou záľubou začínal už v detstve a dnes musí pod vodu aspoň raz za týždeň.

Prezradil aj obľúbenú lokalitu. „Našou obľúbenou je Medvedia hora, zatopená budova starého kameňolomu v zátoke- táto budova je dvojpodlažná, má 6,8 metrov na výšku a je 12 metrov dlhá. Je sa tam načo pozerať,“ doplnil L. Juštík.

Ako dodal na záver, z prvej ruky môže vyvrátiť, že naše vody sú špinavé a bez života. „Práve naopak, pod sladkovodnou hladinou to žije ako v piatok v krčme :D.“

Zemplínska šírava ako ste ju ešte nevideli!
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM