Tomáš Šuhajda Krimi

Zemepán Vareha trvá na svojom know-how: Lykožrúty za cenu diamantov...

Zatiaľ čo sa podarilo Zemplínčanovi Mikulášovi Varehovi dosiahnuť odvolaním zrušenie odsudzujúceho rozsudku, jeho údajný kumpán z časti kauzy týkajúcej sa euroočiek sa ku všetkému priznal a s prokuratúrou uzavrel dohodu o vine a treste.

Ilustračný obrázok k článku Zemepán Vareha trvá na svojom know-how: Lykožrúty za cenu diamantov...
Zdroj: Webnoviny.sk

Superobchod s euroočkami

Maďarský občan Mihály Molnár bol konateľom spoločností, ktorým podľa žalobcov Mikuláš Vareha dodával milióny euroočiek (štepných púčikov jabloní). Na tieto „obchody“ uzavreli viac ako 20 faktúr, všetko sa to udialo od mája 2009 do januára 2010.

Obchody sa podľa zistení vyšetrovateľov robili iba na papieri. Podľa polície tak Molnár pomohol Mikulášovi Varehovi krátiť protizákonne daň, čím Slovensku spôsobili škodu viac ako 19 miliónov eur. V tomto čase si už Molnár odpykáva svoj 8-ročný trest.

Škodlivé lykožrúty v cene diamantov?

V úplne inom štádiu je prípad Mikuláša Varehu v kauze fiktívnych obchodov s lykožrútmi. Najvyšší súd 30. októbra zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorý v apríli Mikulášovi Varehovi vymeral 11 rokov nepodmienečne za trestné činy skrátenia a neodvedenia dane a poistného.

V prípade lykožrútov pritom prvostupňový súd nemal pochybnosti, že išlo o vymyslený obchod. Sudca podotkol, že kým odborníci z oblasti lesníctva hovorili o lykožrútoch ako škodcoch, Mikuláš Vareha trval na svojom know-how ich zberu a využitia, ale doteraz si nápad nedal patentovať.

Súd nepresvedčili ani maďarskí občania, ktorí asi mesiac „zberali“ lykožrúty na hospodárskom dvore v Strede nad Bodrogom. Uviedli, že fakticky odkôrňovali lykožrútom napadnuté drevo. Materiál dávali do igelitových vriec a nepreukázalo sa, že by lykožrúty bol niekto potom z tých vriec „lovil“ a dával skrmovať bažantom či rybám.

Výživová hodnota lykožrútov je podľa odborníkov nízka, obsahuje škodliviny a pre bažanty nie je prirodzenou potravou. Lykožrúty sa likvidujú pálením alebo sa nimi živia ďatle, sýkorky a iné vtáky. Lykožrúty ako krmivo sa v „medzifiremnom obchode“ spoločností zemplínskeho podnikateľa predávali za cenu diamantov, prípadne kaviáru…

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM