Správy

Z nevyužívanej plochy je nové športovisko. Humenné má pumptrackovú dráhu, FOTO

Ide len o tretí pumptrack na východe Slovenska. Prvý cyklisti ho už otestovali.

Ilustračný obrázok k článku Z nevyužívanej plochy je nové športovisko. Humenné má pumptrackovú dráhu, FOTO
10
Galéria

Od roku 2015 nevyužívaný priestor antukového ihriska na Ulici osloboditeľov v Humennom opäť slúži na športové účely.

Pre mládež

Pumptracková dráha s asfaltovým povrchom s dĺžkou 106 metrov vznikla v rámci cezhraničného poľsko-slovenského projektu Aktívni na ceste ikon.

Jazda na pumptracku je určená najmä cyklistom ale tiež inline korčuliarom. Trať je vytvorená z dvoch okruhov, na ktorých sa nachádzajú vlny, dvojvlny, lavice. Tieto prekážky umožňujú prejsť pumptrack bez použitia pedálov – pumpovaním. Nutné pre každého jazdca sú ochranné doplnky a povinnosťou je prilba.

Ako počas slávnostného otvorenia uviedol primátor mesta Miloš Meričko, humenský pumptrack je „prvou takouto dráhou na krajnejšom východe“, tretí popri košickom a prešovskom. „Vieme, že skateboardy a bicykle mladí využívali či už na námestí alebo za športovou halou, dnes sme rozšírili túto možnosť o pumptrackovú dráhu. Dúfam, že tento pumptrack bude využívaný veľmi intenzívne,“ uviedol Meričko.

Aj parkovacie miesta

Mesto pri realizácii projektu zároveň vyšlo v ústrety obyvateľom lokality, ktorí si na mieste nevyužívaného schátraného antukového ihriska želali nielen športovisko, ale i rozšírenie parkovacích kapacít. V okolí pumptrackovej dráhy vzniklo 21 parkovacích mi­est.

Ako vysvetlil vedúci odboru koncepcie a rozvoja mesta Miroslav Turčan, v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko mala pôvodne v projekte Aktívni na ceste ikon vzniknúť menšia pumptracková dráha za Vihorlatskou knižnicou. „Pre inžinierske siete, ktoré tam neboli vyznačené, sme museli zmeniť miesto realizácie,“ uviedol s tým, že projekt sa rozšíril aj o oplotenie, osvetlenie, k dispozícii sú tiež lavičky a fontána na pitnú vodu.

Bude sa zamykať

Keďže sa projekt rozšíril nielen o technické prevedenie, ale aj o žiadané parkovacie miesta, mesto investičnú akciu financuje vo väčšom objeme, než sa pôvodne predpokladalo. Z celkových nákladov vo výške približne 100-tisíc eur bude z fondov Európskej únie mestu refundovaných viac ako 67-tisíc eur. Súčasťou projektu sú aj vydanie informačnej brožúry a videokonferencia. Partnerským mestom na poľskej strane je Sanok.

Samospráva aktuálne zvažuje režim fungovania nového športoviska. „Momentálne riešime správcu. Buď to bude Cykloklub Humenné, ktorý o to prejavil záujem, alebo to budeme riešiť cez Správu rekreačných a športových zariadení,“ ozrejmil Turčan s tým, že pumptrackové športovisko chce samospráva „určite zamykať“.

Zábery zo slávnostného otvorenia pumptrackovej dráhy nájdete v priloženej galérii.

Pumptracková dráha v Humennom
10
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM