Správy

V obci na východe panuje STRACH o vodu: Obyvatelia pre suchá prehlbujú studne

Miestni obyvatelia sú podľa slov starostky zvyknutí kupovať si balenú vodu, na polievanie záhrad používajú dažďovú vodu i vodu z Laborca.

Ilustračný obrázok k článku V obci na východe panuje STRACH o vodu: Obyvatelia pre suchá prehlbujú studne
Zdroj: TASR/AP

Aktuálne suché leto, ako i niekoľko predchádzajúcich, núti obyvateľov obce Radvaň nad Laborcom v Medzilaborskom okrese prehlbovať studne.

Podľa slov starostky Jany Svičinovej to však pri rovnakom stave klímy v nasledujúcich rokoch nebude musieť byť riešením.

„Sme naozaj v situácii, že je u nás voda nad zlato, situácia je z roka na rok horšia. Fakt neviem, čo bude ďalej, ľudia sa boja o vodu,“ povedala pre TASR.

Vodárne odstúpili

Ako ozrejmila, verejný vodovod v obci nie je, obyvatelia sú odkázaní na vlastné studne. Snahu o výstavbu vodovodnej siete vyvíjal už Svičinovej predchodca. Rokovania s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou a prípravy na jej výstavbu skončili predbežným projektom na územné konanie.

„To bolo schválené, no vodárne od toho potom odstúpili z finančných a kapacitných dôvodov,“ ozrejmila starostka. Projektovú dokumentáciu k výstavbe vodovodu obec zo svojho rozpočtu zaplatiť nemôže, vzatia úveru sa obáva.

„Neviem, či by sme boli následne úspešní so žiadosťou o dotáciu na výstavbu. Je to začarovaný kruh. Vodovod pritom končí v desať kilometrov vzdialenom Hrabovci nad Laborcom,“ doplnila.

Podobný problém majú podľa Svičinovej i v neďalekom Brestove nad Laborcom.

Viac správ z Prešova a okolia:

Miestni obyvatelia sú podľa slov starostky zvyknutí kupovať si balenú vodu, na polievanie záhrad používajú dažďovú vodu i vodu z Laborca.

Malý pozitív

„Aj ten nám tu už ale tečie ako ´potôčik´. Volala som s povodím, aby nám tu urobili prahy na zadržiavanie vody, potom sa aj hladina vody v studniach drží na nejakej úrovni. To ale bude asi problém s rybármi a možno i ochranármi,“ povedala.

Malým pozitívom má byť skutočnosť, že miestna škola je počas leta zatvorená.

Ak by však malo suché leto pokračovať i naďalej, v jeseni to podľa Svičinovej môže byť „katastrofa“.

O prepojenie dvoch studní, vyschnutej a stále funkčnej popod miestnu komunikáciu mal stavebný úrad požiadať aj zriaďovateľ tamojšieho domova sociálnych služieb.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM