Tomáš Šuhajda Rôzne

Tajomstvo jasenovského hradu: Toto ste o ňom možno nevedeli!

Jasenovský hrad plnil od svojho počiatku predovšetkým funkciu rezidencie majiteľa, bol takisto skrýšou svetských a cirkevných pokladov pred Turkami, neskôr aj významným potravinárskym skladom humenského panstva. Podľa všetkého sa tam však odohrávali aj veci „mimo zákona“...

Ilustračný obrázok k článku Tajomstvo jasenovského hradu: Toto ste o ňom možno nevedeli!
Zdroj: TASR

Strážnu funkciu hrad pravdepodobne nikdy nemal, a to pre svoju nevhodnú polohu mimo hlavnej cesty prebiehajúcej po druhej strane Laborca, disponoval však kvalitným obranným systémom.

Falšovanie mincí

Legenda ale hovorí o údajnom falšovaní mincí na hrade a podľa predsedu občianskeho Združenia na záchranu jasenovského hradu Alexandra Daňa sa môže zakladať na pravde.

Poprava a tajná miestnosť

Pred 20 rokmi tam pri archeologických vykopávkach objavili artefakty, ktoré tomu nasvedčujú. Majster Mikuláš, ktorý zabezpečoval výrobu falošných mincí pre Gabriela Drugetha na rôznych miestach v Uhorsku, bol podľa dostupných historických prameňov za túto činnosť popravený na námestí v Prešove. Mocného magnáta zrejme z politických dôvodov a možno aj preto, že zakrátko zomrel, trest napokon obišiel. „Dodnes sa zachovala výpoveď o výsluchu majstra Mikuláša,“ poznamenal Daňo s tým, že v ruinách Jasenovského hradu sa stále nachádza tajná miestnosť, ktorá mohla v minulosti slúžiť na razenie falošných mincí z olova a pozláteného plechu.

Čítajte tiež:

Jasenovský hrad sa dočkal: Po 100 rokoch sa tam opäť muruje

Pozrite si:

Fotogalériu hradu v podaní autora Michala Jasika

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM