Spolupráca Vihorlatskej hvezdárne s UPJŠ: Nový špeciálny ďalekohľad. Čo všetko dokáže?
Nový pozorovací ďalekohľad získalo Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, ktoré je vysunutým pracoviskom humenskej Vihorlatskej hvezdárne. Čo všetko tento špeciálny ďalekohľad dokáže?
Spolupráca s UPJŠ
Novú pozorovaciu techniku, ktorú uvedú do oficiálnej prevádzky počas konferencie venovanej problematike premenných hviezd Kolos 2013 (5–7. december) získalo observatórium na základe spolupráce s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Výskum premenných hviezd
Jej kúpu financoval europrojekt s názvom Centrum kozmických výskumov. „Ide o ďalekohľad optického systému Dall-Kirkham s priemerom objektívu 50 centimetrov. Je vybavený CCD kamerou na fotometriu premenných hviezd a alternatívne je pri možno ako detektor použiť spektroskop. Je to prvý spektroskop na Slovensku určený na výskum premenných hviezd,“ vysvetlil riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne Igor Kudzej.
Astronomické observatórium na Kolonickom sedle patrí k najvýznamnejším pracoviskám svojho druhu na území Slovenska. Nielen unikátna pozorovacia technika, predurčuje toto observatórium k získavaniu unikátnych dát o vesmíre. Sú to bezpochyby aj prírodné pomery na pomedzí Bukovských a Vihorlatských vrchov.
Foto: Interiér planetária v areáli observatória na Kolonickom sedle