Tomáš Šuhajda Samospráva

Rebríček transparentnosti miest: Hádajte, na akom mieste skončilo Humenné!

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) zostavila rebríček transparentnosti stovky najväčších slovenských miest. Na akom mieste sa umiestnila humenská samospráva?

Ilustračný obrázok k článku Rebríček transparentnosti miest: Hádajte, na akom mieste skončilo Humenné!
Zdroj: Dnes24.sk

Rebríček transparentnosti hodnotil mestá v 11 oblastiach. Až polovicu konečného skóre tvorilo hodnotenie kvality informácií na mestských webových stránkach. Ďalších 40 percent odpovede žiadosti o informácie pod menom Transparency ale aj bežného občana. Zvyšok tvorili verejné dáta.

Najtransparen­tnejšou samosprávou na Slovensku pre rok 2012 je Šaľa s výsledným hodnotením 83%. Na druhom mieste sa umiestnil Martin (77%), tretia skončila Rožňava (74%). Naopak, najhoršie hodnotením mestom v rebríčku je Vranov nad Topľou, ktorého konečný výsledok je len 29%.

A čo Humenné…

Humenská samospráva sa umiestnila v strede rebríčka transparentnosti, na 46. mieste s výsledným hodnotením 50%. V roku 2010 to bolo 49% a 19. miesto.

Najlepšie hodnotenou oblasťou transparentnosti humenskej samosprávy boli Obecné podniky a investície so stopercentným hodnotením. Dobré hodnotenie dostalo Humenné aj v oblastiach Prístup k informáciám (93%), Územné plánovanie a stavebný úrad či Rozpočet (zhodne po 80%).

Naopak, transparentnosť samosprávy bola najhoršie hodnotená v oblastiach Dotácie a granty (0%), Predaj a prenájom majetku (10%) a Personálna politika (20%).

Zdroj: TIS

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM