Rôzne

Po humenskom námestí sa promenádovali diviaky: Čo na to odborník?

Medzi obyvateľmi Humenného sa v uplynulých dňoch na sociálni sieti šírilo video zachytávajúce diviakov prechádzajúcich sa po námestí pred kultúrnym domom.

Ilustračný obrázok k článku Po humenskom námestí sa promenádovali diviaky: Čo na to odborník?
Zdroj: TASR

Podľa Jána Obšitníka, vedúceho Pozemkového a lesného odboru Okresného úradu v Humennom, nie je dôvod na paniku. Všetky zainteresované zložky majú pokyny, ako postupovať.

Ako uviedol, v podobných prípadoch sa postupuje v zmysle zákona o poľovníctve. Podľa neho, ak užívateľ nepoľovnej plochy požiada o mimoriadny odstrel, okresný úrad operatívne určí najbližšieho užívateľa poľovného revíru, ktorý zákrok vykoná. V prípade nočného pohybu divej zveri je situácia iná, v noci zákon poľovníkom odstrel neumožňuje. Ak by malo dôjsť k ohrozeniu života, zasiahnuť môže polícia.

Podľa Obšitníka sú všetky zainteresované zložky, obvodná poľovnícka komora, veterinári, mestská polícia i mesto Humenné upovedomení, ako v podobnej situácii postupovať.

Prípady, keď sa divá zver pohybuje v intraviláne mesta, nie sú ojedinelé. „Hubková a takzvaný Handrix, kde majú obyvatelia mesta Humenné záhradky, sú určitým prirodzeným lákadlom pre túto zver. Záhradkárske osady sú úplne v blízkosti intravilánu, kde dochádza k prirodzenému pohybu tejto zveri a niekedy ju občania zatlačia až priamo do mesta,“ vysvetlil Obšitník s tým, že dôvodom zvýšeného výskytu divej zveri v týchto dňoch môže byť aj väčší počet hubárov pohybujúcich sa v lese, ako aj vysoké denné teploty.

Aj napriek skutočnosti, že stopy po nočných návštevách diviakov nie sú v záhradkách susediacich s lesom v Humennom raritou, o odstrel dosiaľ nik oficiálne nepožiadal.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Videli ste túto fotogalériu? Podoby Humenného pred výstavbou panelových sídlisk…

Nenechajte si ujsť: Podoby Humenného pred výstavbou panelových sídlisk
6
Galéria
Zdroj: Dejiny Humenného, Fedič a kol.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM