Tomáš Šuhajda Rôzne

Perkelt na juhu, bryndzáky na severe... Hádajte, ktoré jedlo je najtypickejšie pre nás!

Základom slovenskej kuchyne sú suroviny, ktoré sú pre túto krajinu a región tradičné a dostupné. K typickým surovinám slovenskej gastronómie sa radia zemiaky, kapusta, ale aj bryndza, jahňacina a baranina. Prečítajte si, ktoré jedlo charakterizuje náš región podľa odborníka!

Ilustračný obrázok k článku Perkelt na juhu, bryndzáky na severe... Hádajte, ktoré jedlo je najtypickejšie pre nás!
Zdroj: TASR

Vplývajú okolité krajiny

„Na gastronomické špecifiká jednotlivých regiónov majú vplyv okolité krajiny či tradičný druh poľnohospodárstva v dane oblasti,“ uviedol prezident Slovenského zväzu kuchárov a čašníkov Branislav Križan.

…U nás aj rusínska kuchyňa

„Napríklad na juhu Slovenska je to vplyv maďarskej kuchyne, zameranej na ryby, či na perkelty, na východe zasa vplyv rusínskej kuchyne, ktorú dokumentujú napríklad holúbky – plnené kapustné listy s paradajkovou omáčkou,“ povedal Križan.

Čo sever a západ

Pre severné oblasti Slovenska sú typické jedlá, ktoré využívajú bryndzu a syr, teda produkty z tradičnej činnosti v týchto regiónoch – chov oviec. Špecialitou malokarpatskej oblasti na juhozápade Slovenska je hydina, najmä husi a kačky.

„Nejde len o pečenú hus s lokšami či knoflami, alebo husaciu pečienku, ale napríklad aj o husaciu terinu," poznamenal Križan. Doplnil, že neoddeliteľnou súčasťou slovenskej kuchyne je aj bravčové mäso na všetky možné spôsoby a tiež divina.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM