Tomáš Šuhajda Samospráva

Mimovládka INEKO hodnotila zadĺženie miest: Pozrite, ako je na tom Humenné!

Na hospodárenie slovenských miest si posvietil inštitút INEKO. Niektoré mestá sa môžu pochváliť dobrým finančným zdravím, u iných je to už horšie. Pozrite si, ako je na tom Humenné.

Ilustračný obrázok k článku Mimovládka INEKO hodnotila zadĺženie miest: Pozrite, ako je na tom Humenné!
Zdroj: Dnes24.sk

INEKO hodnotil finančné zdravie jednotlivých miest. Jednou zo zložiek hodnotenia boli aj dlhy samospráv.

Rekordér

Najvyššie percento svieti podľa hodnotenia Ineka nad krajskou Žilinou – celkový dlh mesta je 77,1 percenta. „V jej dlhu je však započítaný aj úver od štátu na výkup pozemkov v súvislosti s investíciou automobilky KIA, ktorý mesto postupne spláca. Po odrátaní tejto výpomoci na tom Žilina nie je tak kriticky,“ komentuje INEKO na svojom webe. Celkové finančné zdravie ohodnotili na známku 3,3, pričom 0 je na tejto stupnici najhoršie číslo.

Ako sme na tom my?

Dlh Humenného činí podľa Ineka 14,6 percenta, pričom celoslovenský priemer je až 25 percent. Finančné zdravie (FZ) mesta ohodnotili číslom 4,1 (/6), slovným vyjadrením ako dobré finančné zdravie.

Pre porovnanie s okolitými mestami, podľa Ineka celkový dlh Sniny predstavuje 20,0% a jej finančné zdravie ohodnotili známkou 4,6, Medzilaborce si vyslúžili percentuálne skóre 11,9%, FZ: 3,6, Michalovce 25,2%, FZ: 4,1 a Vranov nad Topľou 28,90%, FZ: 3,2.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM