Tomáš Šuhajda Rôzne

Čaká nás najromantickejšia noc v roku: Humenský hvezdár radí, odkiaľ pozorovať nebeské divadlo

Desiatky "padajúcich hviezd". Takéto úchvatné divadlo nám pripraví nočná obloha už dnes. Zažiť noc želaní môžete aj v Humennom. Čaká nás najromantickejšia noc v roku.

Ilustračný obrázok k článku Čaká nás najromantickejšia noc v roku: Humenský hvezdár radí, odkiaľ pozorovať nebeské divadlo
Foto: Petr Horálek

V noci z 12. na 13. augusta 2015 budú mimoriadne priaznivé podmienky na pozorovanie meteorického roja Perzeidy, ktoré sú ľudovo nazývané slzami svätého Vavrinca.

„Prvé meteory meteorického roja Perzeidy možno registrovať už od polovice júla, pričom aktivita trvá približne do 24. augusta. Najviac meteorov tohto roja možno tento rok pozorovať v noci z 12. na 13. augusta. Výpočty a modely predpovedajú vrchol aktivity medzi 8.30 – 11.00 LSEČ, teda na dennej oblohe, s maximálnou frekvenciou okolo 80 – 100 meteorov za hodinu,“ ozrejmil bližšie pre Humenné 24 odborný pracovník Vihorlatskej hvezdárne v Humennom Peter Mikloš.

Z dôvodu presvetlenia oblohy umelými zdrojmi svetla ako sú billboardy, pouličné osvetlenie, nákupné centrá a podobne je podľa neho vhodnejšie si vybrať pozorovateľské stanovište mimo mesta. „Inak možno meteory pozorovať prakticky z akéhokoľvek miesta s vhodným (rovinatým) horizontom,“ upresnil P. Mikloš.

Meteor je často ľudovo označovaný aj ako padajúca hviezda, no v skutočnosti o žiadnu hviezdu nejde. „Ide o svetelnú ionizačnú stopu, ktorá v atmosfére ostáva zvyčajne len na krátku chvíľku po vniknutí meteoroidu do zemskej atmosféry a jeho zániku zhorením vplyvom trenia,“ vysvetľuje P. Mikloš.

Tak čo, vyberiete sa na nejaké pekné a vhodné miesto v prírode, aby ste si mohli vychutnať toto nebeské divadlo? Možno zažijete najromantickejšiu noc a možno sa vám splní i nejaké prianie :). Prípadné zábery z oblohy nám nezabudnite poslať na humenne@global24.sk.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM