Tomáš Šuhajda Rôzne

Bude nás v Humennom menej? Pozrite si najnovšie prognózy!

K dispozícii sú výsledky najnovšej Prognózy vývoja obyvateľstva v okresoch SR. Do roku 2035 sa zvýši priemerný vek obyvateľstva vo všetkých súčasných 79 okresoch Slovenska a takmer v 90 percentách okresov zaznamenajú prirodzený úbytok obyvateľov. Čo predpovedajú nášmu okresu?

Ilustračný obrázok k článku Bude nás v Humennom menej? Pozrite si najnovšie prognózy!
Zdroj: Dnes24.sk

Prognózy vývoja obyvateľstva v okresoch SR zostavili Výskumné demografické centrum INFOSTAT, Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave a Prognostický ústav SAV.

Starnutie

„Hlavné demografické trendy, ktoré sa prejavujú na celoštátnej úrovni, sú rozpoznateľné aj na regionálnej úrovni, aj tu platí, že prírastky obyvateľstva sa znižujú a obyvateľstvo starne,“ uviedol vedúci Výskumného demografického centra INFOSTAT Boris Vaňo s tým, že starnutie obyvateľstva sa bude týkať všetkých regiónov.

Úbytok obyvateľstva

Pre vývoj do roku 2035 bude charakteristické, že väčšina okresov bude mať prirodzený aj celkový úbytok obyvateľstva. „Na konci prognózovaného obdobia bude 69 okresov, ktoré budú mať prirodzený úbytok obyvateľstva a len desať, kde budú mať prirodzený prírastok obyvateľstva,“ uviedol Vaňo.

Humenné sa zaradí do „TOP 10“

V roku 2035 by malo Humenné podľa týchto prognóz patriť k okresom s najvyšším celkovým úbytkom obyvateľstva! V pomyselnej tabuľke roku 2035 sa nachádza na 6. priečke s celkovým úbytkom 5,63 na 1 000 obyvateľov.

Dopady…

Okresy, pre ktoré bude charakteristický úbytok obyvateľstva a intenzívne populačné starnutie, sa budú musieť vyrovnávať s dopadmi, ktoré sa prejavia stagnáciou na trhu práce. „Pôjde o regióny s vysokými nárokmi na zdravotnú aj sociálnu starostlivosť a služby pre seniorov,“ vysvetlil Vaňo.

Zdroj: Humenné24, TASR

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM