Samospráva

Obnova organu v Prešove i kaštieľa vo Finticiach: Aj tieto projekty župa finančne podporí

Prešovský samosprávny kraj (PSK) podporí sumou takmer 2 milióny eur celkovo 27 projektov. Stane sa tak v rámci 1. kola grantovej schémy Výzva pre región.

Ilustračný obrázok k článku Obnova organu v Prešove i kaštieľa vo Finticiach: Aj tieto projekty župa finančne podporí
Foto: Ľubomír Hudačko / Zdroj: Dnes24.sk

Zmluvy o poskytnutí finančného príspevku podpísali úspešní žiadatelia vo štvrtok v Inovačnom partnerskom centre v Prešove.

Uspelo 27 žiadostí

Na Úrad PSK v prvom kole Výzvy pre región prišlo celkovo 74 žiadostí o dotáciu. Celková hodnota projektov presiahla 18 miliónov eur, požadovaná suma od PSK sa dostala na viac ako 5,4 milióna eur. Napokon uspelo 27 žiadostí, ktorým bola krajskými poslancami schválená nenávratná finančná pomoc vo výške 1 920 181,64 eura. Úspešnými žiadateľmi sú viaceré subjekty, predovšetkým mestá a obce, ale i občianske a neziskové organizácie či cirkvi.

„Finálna suma podaných projektov je okolo 7,3 milióna eur, čo je naozaj významná hodnota, ktorá určite bude viditeľná v samotnom kraji. Oblasti, ktoré sme chceli pokryť, boli nielen šport, oblasť, kam prišlo najviac žiadostí, ale aj oblasti, ktoré zabezpečujú spoločenský a kultúrny život. Boli to pamiatky UNESCO, národné kultúrne pamiatky (NKP), pútnický turizmus alebo miesta, kam chodí výnimočne veľa ľudí. V konečnom dôsledku to boli aj žiadosti, ktoré pokrývali cestovný ruch a infraštruktúru v cestovnom ruchu,“ uviedol po podpise zmlúv predseda PSK Milan Majerský.

V rámci programu Podpora infraštruktúry cestovného ruchu a obnovy kultúrnych pamiatok v PSK bolo podporených deväť projektov v sume viac ako 782 000 eur. Dotačné peniaze pomôžu napríklad zreštaurovať organ v Konkatedrále svätého Mikuláša v Prešove či zrekonštruovať kaštieľ vo Finticiach.

Na dofinancovanie už schválených projektov v rámci päťpercentného spolufinancovania žiadateľom z eurofondov bolo v rámci výzvy vyčlenených 300 000 eur. V prvom kole sa rozdelilo takmer 138 000 eur na sedem projektov prevažne zameraných na obnovu prírodného a kultúrneho dedičstva, budovania cyklotrás napríklad v obci Pečovská Nová Ves, v mestách Spišská Belá a Kežmarok.

Najväčší záujem

Najväčší záujem zo strany žiadateľov bol o program podpory výstavby a rekonštrukcie športovísk v PSK. V prvom kole v lehote do 31. marca bolo doručených 40 žiadostí o poskytnutie dotácie. Milión eur napokon pôjde na 11 projektov. Najväčšia podpora smeruje pre hokejový klub Slávia Prešov, ktorý bude stavať tréningovú zimnú športovú halu.

Vo výzve na podporu regiónov bolo pôvodne alokovaných 3,6 milióna eur, poslanci na júnovom zastupiteľstve rozhodli o zvýšení na 4,4 milióna eur. „V rámci Výzvy pre región sme dostali 60 200 eur na výstavbu chodníka k NKP, čiže hradu Plaveč, pre peších turistov. Ak sa chcel niekto dostať na hrad z obce, tak musel križovať hlavnú cestu I/68. Projektom by sa mal tento problém odstrániť,“ uviedol starosta obce Plaveč Peter Šlosár.

Mesto Veľký Šariš získalo takmer 200 000 eur eur na rekonštrukciu šatní športovcov. „Ide o budovu, ktorá je v súčasnosti využívaná ako skladové priestory. Chceme zlepšiť zázemie pre športovcov, najmä futbalistov, na to, aby mohli postúpiť aj do vyššej ligy a splniť určité technické štandardy,“ doplnil primátor Veľkého Šariša Viliam Kall.

Výzva pre región pokračuje druhým kolom, kde bude rozdelených zvyšných 2,5 milióna eur. V termíne do konca júna bolo na Úrad PSK predložených 62 žiadostí, pričom požadovaná výška dotácie z PSK presiahla 4,5 milióna eur. O pridelení finančnej pomoci rozhodnú poslanci na októbrovej schôdzi krajského parlamentu.

Foto: ilustračné

Viete, že miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v júli na Slovensku hodnotu 4,97%? Viac uvidíte vo videu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM