Správy

Novinka v prešovských školských jedálňach: Testovať ju začnú najprv v ZŠ Prostějovská

Školské jedálne v meste Prešov medzi prvými na Slovensku zavádzajú zaujímavú novinku. Testovať ju začnú v základnej škole Prostějovská už v novembri.

Ilustračný obrázok k článku Novinka v prešovských školských jedálňach: Testovať ju začnú najprv v ZŠ Prostějovská
Foto: Ľubomír Hudačko / Zdroj: Dnes24.sk

Školské jedálne v meste Prešov medzi prvými na Slovensku zavádzajú FLEXI jedálny lístok. Novinku začnú testovať v základnej škole Prostějovská od 4.11.2019.

Trendy v stravovaní

”Mesto Prešov je známe tým, že venuje zvýšenú pozornosť zdravej výžive a zdravému životnému štýlu. Prešovské školské jedálne dlhodobo udávajú trendy v stravovaní detí v základných a materských školách,” uviedol hovorca radnice Vladimír Tomek.

Dôkazom je podla neho aj rozbiehajúci sa projekt „Dovidenia rezne, alebo Startup modrej planéty“.

Jedným z jeho cieľov je podľa Tomeka podpora a nákup potravín od regionálnych producentov vrátane čerstvej zeleniny a ovocia, nakupovanie v ekologických obaloch, či zníženie obsahu soli a pridaného cukru v stravovaní detí.

Zároveň však prispieva k skracovaniu uhlíkovej stopy, čo je v čase klimatických zmien nanajvýš aktuálne. Súčasťou projektu je aj takzvaný FLEXI jedálny lístok vytvorený podľa novej metodiky flexi stravovania.

Prostějovská prvá

“Ide o inovatívny prístup k zostave jedálneho lístka s dôrazom na akceptovanie náboženských požiadaviek, národnostných špecifík, a tiež znižovanie zdroja živočíšnych bielkovín v prospech tých rastlinných,” pokračuje Tomek.

Školské jedálne budú pri zavádzaní FLEXI jedálneho lístka vychádzať z noriem schválených Ministerstvom školstva, ktoré boli vypracované na základe požiadaviek expertov v oblasti výživy. Ako prvá v Prešove sa do projektu zapojila ZŠ Prostějovská.

A v obrazoch si pozrite aj výtvory prešovských kuchárok počas Svetového dňa výživy. Kliknite si fotogalériu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia

Okulahodiaci pohľad na špeciality z jedla: V Prešove bol Svetový deň výživy
8
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie