Správy

To si zaslúži potlesk: Oddelenie v prešovskej nemocnici získalo medzinárodné ocenenie

Vo Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana je dôvod na spokojnosť. Jedno z oddelení získalo medzinárodné ocenenie, čo si zaslúži potlesk.

Ilustračný obrázok k článku To si zaslúži potlesk: Oddelenie v prešovskej nemocnici získalo medzinárodné ocenenie
4
Galéria

Neurologické oddelenie získalo v rámci udeľovania ESO Angels Awards od Angels Iniciatívy zlaté a platinové ocenenie. Dostalo ho za vynikajúce výsledky v podávaní intravenóznej trombolýzy.

Čas sa výrazne skrátil

Tou je podľa hovorkyne nemocnice Renáty Cenkovej ovplyvniť terapeutický výsledok pri cievnej mozgovej príhode (CMP).

„V roku 2017 sme s CMP hospitalizovali 472 pacientov, z toho u 44 bola podaná intravenózna trombolýza a priemerný čas od príchodu do nemocnice k podaniu trombolýzy bol 58 minút.“

„V roku 2018 to bolo 468 pacientov, z toho intravenózna trombolýza bola podaná až u 69 pacientov a priemerný čas od príchodu do nemocnice k podaniu trombolýzy sa výrazne skrátil na 28 minút. Do začiatku septembra zatiaľ evidujeme už 60 podaných trombolýz,“ uviedla primárka oddelenia Anna Cvengrošová.

CMP je podľa jej závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu. Hoci postihuje väčšinou starších ľudí, ktorí už majú iné chronické ochorenie, týka sa aj mladých.

Počty rastú

„V minulom roku na Slovensku utrpelo mozgovú mŕtvicu 352 ľudí vo veku 20 až 44 rokov, čo je o 66 viac ako v roku 2016. Počty však rastú vo všetkých vekových kategóriách,“ doplnila Cvengrošová.

CMP postihuje častejšie mužov ako ženy, a to takmer v každej vekovej skupine.

Kým vo vekových kategóriách 45 až 54 rokov a 75 až 79 rokov sa v registri CMP eviduje dvojnásobne viac mužov ako žien, od veku 80 rokov sa rozdiel medzi oboma pohlaviami minimalizuje. Vo vekovej skupine nad 85 rokov ženy prevyšujú mužov.

„Vďaka liečbe, zlepšovaniu úrovne zdravotnej starostlivosti ako aj efektivite cielenej liečby sa postupne znižuje podiel úmrtí pacientov do jedného roka od vzniku CMP. Na našom pracovisku podávame v indikovaných prípadoch intravenóznu trombolýzu.“

„Zjednodušene povedané, liečivo podané do žily dokáže rozpustiť krvnú zrazeninu, ktorá upchala vnútromozgovú tepnu. CMP možno liečiť aj pomocou mechanickej trombektómie, keď sa krvná zrazenia mechanicky vyberie z cievy katetrizačným prístupom, teda zvnútra cievy,“ vysvetlil lekár oddelenia neurológie Vít Orlický.

A na záberoch si môžete pozrieť aj zaujímavosti o jesenných tradíciách od Etnologičky Kataríny Nádaskej. Kliknite si video.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie