Rôzne

Novinka neďaleko Prešova: Na hrade Šariš pribudol drevený most bez klincov

Na hrade Šariš pribudol 11 metrov dlhý a viac ako dva metre široký nový drevený most. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja.

Ilustračný obrázok k článku Novinka neďaleko Prešova: Na hrade Šariš pribudol drevený most bez klincov
Foto: Ľubomír Hudačko

Zhotovil ho bez jediného klinca a bez použitia železných komponentov.

Čo bolo predlohou

„Bude slúžiť pre vstup na horný hrad, je postavený pravdepodobne na pôvodnom mieste. Urobili sme ho podľa požiadaviek Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Predlohou bol most na hrade Krakovec v Česku,“ uviedol správca hradu Ladislav Babuščák.

Most je bezbariérový a jeho súčasťou bude aj kamenná nájazdová rampa. „Most bude ošetrený ľanovým olejom proti poveternostným podmienkam a škodcom,“ doplnil Babuščák. Výroba mosta z dubových hranolov trvala tri mesiace.

Náročná práca

„Bola to veľmi náročná a komplikovaná práca, keďže trámy boli krivé a nemali rovnaký rozmer. Nebolo to v rovine, všetko som musel stále premeriavať, kresliť a prekresľovať. Všetko muselo pasovať,“ povedal tesár Jaroslav Hyrja s tým, že ho zhotovil tak ako kedysi, bez akéhokoľvek železa.

„Všetko sú prepláty, nie sú tam slepé spoje, drží to samo osebe,“ dodal Hyrja.

A na záberoch si pozrite aj jesennú pestrosť a okolie hradu Šariš. Kliknite si video.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: archívne

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM