Naše mesto a kraj spojili sily: V Prešove má vzniknúť kreatívne centrum

Prešovská župa a mesto Prešov budú spolupracovať pri príprave regionálneho kreatívneho centra. Potvrdili to podpisom Memoranda o spolupráci.

Ilustračný obrázok k článku Naše mesto a kraj spojili sily: V Prešove má vzniknúť kreatívne centrum
Zdroj: Mesto Prešov

Memorandum v utorok podpísali predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík a primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Chcú postupovať spoločne

„Podpisom spoločného memoranda sme prejavili slobodnú vôľu, že chceme postupovať v tomto programe spoločne na základe spolupráce. Som presvedčený, že takýmto postupom môžeme prísť skôr k cieľu. Na rozvoj kreatívneho priemyslu je vyčlenených približne 22 miliónov eur, z toho polovica na potrebnú infraštruktúru, v ktorej je zahrnutá aj rekonštrukcia priestorov a ich vybavenie,“ uviedol Chudík.

Konkrétne náklady na vznik prešovského kreatívneho centra budú známe až po spracovaní projektu, ktorý vznikne na základe štúdie uskutočniteľnosti. Partneri chcú predstaviť celý projekt na Ministerstve kultúry SR do konca júna. Turčanová doplnila, že obe strany sa budú podieľať na príprave projektového zámeru a následne na príprave a predložení žiadosti o nenávratný finančný príspevok v zmysle podmienok stanovených riadiacou dokumentáciou PO3 Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Vzniknúť má v Prešove

„Mesto Prešov je sídlom Prešovského samosprávneho kraja, to je vlastne prvý predpoklad na to, aby tá spolupráca medzi mestom a krajom bola naozaj veľmi úzka. A tým, že v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu je aj výzva na budovanie tzv. kreatívneho priemyslu, tak to kreatívne centrum vznikne v Prešove. Bude sa rekonštruovať budova bývalého dopravného učilišťa a zároveň, keďže to musí byť všetko v dostupnej krokovej vzdialenosti, radi by sme aj my zrekonštruovali kino Scala. A potom obidve tieto budovy naplnili kultúrnymi a kreatívnymi aktivitami,“ uviedla Turčanová.

Plánované kreatívne centrum má vytvoriť podmienky na podporu kultúry a kreatívneho priemyslu. Konkrétne má ísť o hudbu, vizuálne a scénické umenie, architektúru, dizajn a má dať priestor aj pre vznik tzv. inkubátorov a akcelerátorov zameraných na tieto profesie. Podporilo by sa tým vytváranie pracovných miest v daných a príbuzných oblastiach.

„Chceme využiť to, čím je mesto Prešov známe. A to napríklad vytvoriť nahrávacie štúdiá, pomôcť začínajúcim interpretom v oblasti džezu a populárnej hudby aj iným umelcom a aktívne ich podporovať,“ dodal Chudík.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Zdroj: TASR

Odporúčame