Samospráva

Na účte je neuveriteľná suma: Poslanci rozhodli o peniazoch zo zbierky po tragédii

Prešovskí mestskí poslanci na stredajšom rokovaní schválili spôsob prerozdelenia peňazí zo zbierky pre ľudí z bytového domu na Mukačevskej ulici.

Zdroj: Dnes24.sk

Tú v piatok 6. decembra zničil výbuch plynu. V úvode si uctili pamiatku obetí tragédie minútou ticha.

Ako povedala primátorka Prešova Andrea Turčanová, všetky finančné prostriedky poslané na účet, ktorý vytvorilo mesto, budú použité na zabezpečenie základných potrieb občanov dotknutých tragédiou podľa spracovaných zásad.

Viac ako 2 milióny

„Zobrazovaný stav účtu je priebežný, to znamená, že je aktualizovaný denne vždy so stavom účtu z predchádzajúceho dňa. K 10. decembru bol o 11.01 hod. stav účtu 2 273 762,39 eur,“ uviedla Turčanová.

Z dôvodu chýbajúcich dokladov, liekov, finančnej hotovosti a podobne bolo podľa jej slov potrebné riešiť aj mimoriadne príspevky ľuďom postihnutým výbuchom bytovky.

„Od soboty 7. 12. do utorka bolo realizované jednorazové vyplácanie mimoriadnych dávok 42 ľuďom v sume 8 400 eur,“ priblížila primátorka s tým, že mesto aj v súčasnosti prijíma dary a dotácie z ďalších miest, obcí a iných organizácií.

Mesto v pondelok 9. 12. dostalo na základe uznesenia vlády SR od rezortu financií na účet dotáciu milión eur na riešenie mimoriadnej situácie.

V krátkom čase mesto plánuje poskytnúť poškodeným osem bytov, ktoré má alebo bude mať k dispozícii. Rovnako zabezpečuje úpravu štyroch apartmánov v jednom z hotelov, ako aj v bývalom dennom centre na účely dlhodobého ubytovania.

Šesť mesiacov 500 eur

V rámci schválených zásad radnica poskytne z vyzbieraných peňazí príspevok na bývanie vo výške 500 eur pre jednu rodinu bývajúcu v jednom byte po obdobie šiestich mesiacov.

Rovnakú sumu, avšak po obdobie troch mesiacov, dostanú i ľudia bývajúci v susednom bytovom dome vo vchode číslo 9, ktorí boli tiež následkom výbuchu poškodení.

Príspevok bude poskytnutý tým, ktorí mali na adresách trvalý pobyt alebo sa tam najmenej tri mesiace zdržiavali. Keďže viacerí prišli o doklady, dokázať, že tam bývali, môžu podľa pravidiel aj prostredníctvom svedkov.

Foto: Ľubomír Hudačko

Okrem toho mesto ľuďom z bytového domu č. 7, ktorým vznikla škoda, vyplatí jednorazový príspevok na preklenutie zložitej životnej situácie vo výške 10 000 eur na jeden byt. Ľudia z vchodu č. 9 dostanú 3000 eur.

„Jednorazový príspevok sa vyplatí aj vlastníkom bytu alebo osobám, ktoré sa dlhodobo, najmenej tri mesiace, zdržiavali na adrese na základe nájomnej zmluvy alebo iného vzťahu,“ vysvetlila Turčanová.

Dokedy trvá zbierka

Zvyšná suma, ktorá sa vyzbiera do 31. januára 2020, bude podľa jej slov rozdelená obyvateľom bytového domu č. 7 pomerne v závislosti od rozlohy pôvodných bytov v štvorcových metroch.

Financie bude mesto vyplácať na základe žiadostí, ktoré je potrebné doručiť do 31. januára 2020.

Na mieste udalosti sa aj v utorok podľa hovorcu mesta Vladimíra Tomeka uskutočňovali prípravné a zabezpečovacie práce na demontáž vrchných poschodí bytového domu č. 7.

„Postupné rozoberanie bytového domu je najvhodnejšie z bezpečnostného hľadiska, aby počas demontáže neboli ohrozené okolité bytové domy a ich obyvatelia, a taktiež z humánneho hľadiska, pretože jedna osoba je naďalej nezvestná. Pri postupnej demontáži najvyšších poschodí zároveň lepšie odkryjeme priestor a uľahčíme tak prácu záchranným zložkám,“ vysvetlil Tomek s tým, že obyvatelia vchodu č. 9 sa zatiaľ do svojich bytov vrátiť nemôžu z bezpečnostných dôvodov.

Kedy sa tak stane, bude závisieť od postupu prác pri rozoberaní jednotlivých poschodí.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Deň po výbuchu plynu v prešovskej bytovke v OBRAZOCH
22
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie