Na sídlisku Šváby to chce poriadne nervy: Mesto nezvyčajne prosí o trpezlivosť, FOTO

Opäť sa cez sídlisko Šváby v Prešove denne presúvajú desiatky kamiónov, čo chce poriadne nervy a trpezlivosť. O tú prosí aj mesto a to celkom nezvyčajne.

Ľubomír Hudačko

Pre obyvateľov Švábov to nie je nič nové. Aspoň raz ročne zvykne nastať prípad, že cez toto sídlisko musí dennodenne prejsť niekoľko desiatok kamiónov. A v roku 2018 už k tejto situácii prišlo.

Kvôli prácam na križovatke na Solivarskej ulici je teraz terčom nájazdu týchto áut práve najmenšie a najmladšie sídlisko v Prešove. A celkom netradične o trpezlivosť prosí aj prešovská radnica. Tá na tvári miesta nechala objednať bilboard, kde sa obyvateľom prihovára takto: „Švábčania, prosíme Vás o trpezlivosť počas rekonštrukcie križovatiek. Kamióny z Vášho sídliska odkloníme v septembri 2018,“ znie informácia na pútači. To však obyvateľov príliš nepoteší, veď ide o celé letné obdobie.

Výstavba kruhovej križovatky ul. Východná – ul. Solivarská pod názvom I/20 (I/68 Prešov, Solivarská okružná križovatka) realizuje Slovenská správa ciest. Stavba si vynútila dopravné obmedzenia a dočasné presmerovanie dopravy práve cez ulicu Švábsku.

Zvýšená hlučnosť

„Tranzitná doprava a nákladné autá jazdia cez sídlisko Šváby iba v jednom smere (od Košíc, resp. od Delne). Preto je na tejto ulici zvýšená hlučnosť a zároveň vznikajú zápchy najmä v popoludňajších hodinách a pred víkendom či inými voľnými dňami,“ uviedol poslanec za VMČ č. 5 Peter Krajňák na svojom facebooku.

Ten ďalej uviedol, že v praxi teda osobné autá jazdia v nezmenenom režime, ale zmena nastala v nákladnej doprave. Nákladná doprava, ktorá prichádza do Prešova od Košíc, je odkláňaná na ul. Švábsku. V opačnom smere, nákladné autá idúce po Sekčove, sú odkláňané na ul. Rusínsku-ul. Kuzmányho a ul. Masarykovu.

Cieľom je ukončiť práce na novej križovatke do začiatku nového školského roka. „Chcem teda všetkých obyvateľov Švábov aj touto cestou požiadať o trpezlivosť, ústretovosť a aj opatrnosť, keďže cez sídlisko prechádzajú vo zvýšenej miere aj nákladné autá,“ zakončil Krajňák.

Pomôže to k zlepšeniu

O spomínanej zmene v doprave a vyvolaných dopravných obmedzeniach informoval v predstihu aj Mestský úrad v Prešove a to v doručených rozhodnutiach o vyrubených daniach za zdaňovacie obdobie 2018 a rozhodnutiach o miestnom poplatku za komunálne odpady na rok 2018. Súčasťou tejto zásielky bola aj informácia o jednotlivých stavbách.

„Táto stavebná činnosť si vyžiada niekoľkomesačné dopravné obmedzenia. Preto prosíme o trpezlivosť vodičov a obyvateľov dotknutých sídlisk. Tieto dopravné stavby pomôžu ku skorému celkovému zlepšeniu dopravy v meste," doplnil viceprimátor mesta Štefan Kužma.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Titulné foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk