Správy

Minister Érsek: Výstavba križovatky Levočská a D1 Prešov ide podľa plánu

S prácami začali vlani v júni, rekonštrukcia bola naplánovaná na 18 mesiacov. Práce na prešovskej križovatke ulíc Levočská a Obrancov mieru sú v závere.

Zdroj: Dnes24.sk

Ako v pondelok v Prešove informoval minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek (Most-Híd), v súlade s harmonogramom pokračujú aj práce na stavbe D1 Prešov západ – Prešov juh.

Stavba odovzdaná o mesiac

Križovatka I/18 Prešov, Levočská – Obrancov mieru bola financovaná za sedem miliónov eur ako jeden z projektov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Podľa ministra sa na nej denne vytvárali kolóny.

Keďže ide o jeden z dôležitých ťahov cez Prešov ďalej na východ, rezort pripomenul, že bolo nevyhnutné investovať zdroje do zlepšenia parametrov tejto cesty.

„Kým nebude hotový celý úsek rýchlostnej cesty R4 až po Kapušany, pomôžu dopravu v meste zlepšiť aj tieto opatrenia na už existujúcej ceste,“ povedal Érsek s tým, že stavba bude odovzdaná o mesiac. Aktuálne realizujú dokončovacie práce.

„Došlo k rozšíreniu existujúcej cesty I. triedy, boli urobené opatrenia na to, aby sa skomfortnili životné podmienky aj obyvateľom mesta – postavila sa protihluková stena, dva nové mostné objekty, opravilo sa železničné priecestie, opravili sa chodníky súvisiace s cestou a takisto pribudla cyklotrasa, ktorá je za protihlukovou stenou,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eurovia SK Róbert Šinály.

Zložitá križovatka

Rekonštrukcia bola naplánovaná na 18 mesiacov. S prácami začali vlani v júni. Čo sa týka prác na stavbe juhozápadného diaľničného obchvatu mesta Prešov, aj tie podľa Érseka pokračujú v súlade s harmonogramom, pričom dodávateľ deklaruje dokončenie diaľnice v júni 2021.

„V súčasnosti najdôležitejšou stavbou na kritickom úseku cesty je výstavba križovatky Vydumanec. Je to mimoriadne technicky zložitá križovatka, ktorá sa v takomto rozsahu na Slovensku ešte nebudovala,“ dodal generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Ján Ďurišin.

Podľa Šinályho sa na ňu napájajú dva diaľničné úseky, ako aj cesty I., II. aj III. triedy. „Je to veľká spleť križovatiek, nie je to riešené jednou kruhovou križovatkou. Zo všetkých smerov sú navádzacie komunikácie na ostatné smery, takže bude to pre jazdu veľmi komfortná križovatka, trošku náročnejšia pre orientáciu,“ vysvetlil.

Pokoj na 30 rokov

Na stavbe realizujú výstavbu nosných konštrukcií mostov. Začali sa aj práce na zakladaní protihlukových stien. V tuneli Prešov, ktorý bol prerazený o tri mesiace skôr, ako predpokladal harmonogram, vykonávajú betonáž sekundárneho ostenia.

Na stredisku správy a údržby realizujú výstavbu prevádzkovej budovy a budovy pre policajtov, násypové a zárezové svahy sú už čiastočne zahumusované.

Érsek pripomenul, že ide o jednu z najväčších aktuálne realizovaných stavieb v Prešove, pričom ďalší obchvat Prešova je rovnako vo výstavbe.

„Myslím si, že pokiaľ sa toto všetko postaví, v Prešove bude na 30 rokov pokoj s cestami. Dúfam, že aj ostatné stavby pôjdu tak ako táto,“ uviedol minister.

A v obrazoch si pozrite aj zábery na práce na prešovských križovatkách. Kliknite si fotogalériu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

FOTO z miesta: Výstavby ciest v Prešove idú podľa plánu
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM