Správy

Mesto v piatok hlásilo problém: Víkendové testovanie v Prešove bolo ohrozené

Hoci sa celoplošné testovanie na celom Slovensku nezadržateľne blíži, viacero samospráv hlási problém. A výnimkou nie je ani mesto Prešov.

Ilustračný obrázok k článku Mesto v piatok hlásilo problém: Víkendové testovanie v Prešove bolo ohrozené
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Od minulého týždňa sa intenzívne pripravuje na celoplošné testovanie aj Mesto Prešov. Informuje o tom na svojej webstránke.

„Do organizácie sme zapojili desiatky našich zamestnancov, no bez dostatočného počtu kvalifikovaných zdravotníkov však nezvládneme otestovať všetkých ľudí,“ hlási jeden deň pred celoplošným testovaním prešovská radnica.

Policajti aj hasiči

V zmysle pokynov z Ústredného krízového štábu v pondelok 26.10.2020 vy­členili 66 odberných miest kopírujúcich volebné okrsky. Mesto tvrdí, že do každého z nich zabezpečilo administratívnych pracovníkov, ktorí budú asistovať pri odberoch a zapisovať otestovaných ľudí.

„Pripravených máme aj 40 mestských policajtov, ktorí budú dohliadať na verejný poriadok a 30 dobrovoľných hasičov, ktorí zabezpečia dôkladnú dezinfekciu priestorov,“ vysvetil ďalej hovorca mesta Vladimír Tomek.

Súčinnosť podľa Tomeka poskytli aj základné školy, v ktorých sa budú testy vykonávať a za nevyhovujúce odberné miesta našli náhradné priestory. Do poštových schránok distribuovali informačné letáky.

Nebude to stačiť

„Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabezpečili plynulý a hlavne bezpečný priebeh akcie. Máme však k dispozícii iba 66 odberných miest, ktoré nám schválili Ozbrojené sily SR. Vychádzajúc z údajov, že jedno odberné miesto zvládne otestovať maximálne 30 – 35 ľudí za jednu hodinu je isté, že tento počet pre Prešov stačiť nebude," uviedla k téme prešovská primátorka Andrea Turčanová.

V prepočte to podľa jej slov totiž vychádza tak, že každé odberné miesto nestihne počas víkendu otestovať približne 200 ľudí. Ak sa prídu otestovať všetci Prešovčania s trvalým pobytom v meste a obyvatelia, ktorí tu žijú prechodne vo veku nad 10 rokov, nestihne sa otestovať približne 15-tisíc ľudí.

Nebudú môcť otvoriť

"Chápeme, že počet zdravotníckych pracovníkov, ktorých dokáže zabezpečiť armáda je limitovaný. Situácia je však momentálne ešte vážnejšia, pretože ani posledný deň pred začiatkom testovania nie sú počty zdravotníkov na jednotlivých odberných miestach naplnené na 100%. Ak sa nám na poslednú chvíľu nepodarí zohnať dostatok zdravotníckych pracovníkov, nebudeme môcť otvoriť všetky pripravené odberné miesta,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Mesto tvrdí, že dostalo v súvislosti s prípravou celoplošného testovania jasné a presné pokyny, rovnako ako všetky ostatné samosprávy. Určené úlohy si od začiatku mesto plnilo, no zároveň počítalo s tým, že zdravotnícky personál na jednotlivé odberné miesta zabezpečia v zmysle oficiálnych usmernení Ozbrojené sily SR.

Odmieta zodpovednosť

Realita je však taká, že zdravotníci v Prešove podľa radnice chýbajú a úspešnosť víkendového testovania v našom meste je tým ohrozená.

„Sami sme oslovili viacerých zdravotníkov, a zároveň sme zverejnili výzvu pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, aby v sobotu a v nedeľu pomohli pri testovaní ľudí v meste Prešov. Viac v tejto chvíli urobiť nedokážeme, a preto odmietame niesť akúkoľvek zodpovednosť za prípadný neúspech celej akcie,“ dodala primátorka.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie