Ilustračný obrázok k článku Filmová noc na hrade: Okrem tradičnej filmovej pohody prináša aj takéto novinky
Zdroj: Martin smARTin Švec

Filmová noc na hrade: Okrem tradičnej filmovej pohody prináša aj takéto novinky

Už po ôsmykrát sa môžu návštevníci vybrať na hrad Šariš. A uvidia okrem nádhernej prírody a výhľadu aj zaujímavé filmy. To všetko v čase od 19. do 21. júla.

Kultúra
Kultúra

Filmová noc na hrade: Okrem tradičnej filmovej pohody prináša aj takéto novinky

Už po ôsmykrát sa môžu návštevníci vybrať na hrad Šariš. A uvidia okrem nádhernej prírody a výhľadu aj zaujímavé filmy. To všetko v čase od 19. do 21. júla.

Ilustračný obrázok k článku Filmová noc na hrade: Okrem tradičnej filmovej pohody prináša aj takéto novinky
Zdroj: Martin smARTin Švec

Návštevníci okrem toho prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film. Prepojiť sa dá lásku k prírode, miernu turistiku, stanovanie pod hviezdami, dobré filmy a kvalitnú kultúru.

Jedinečný festival

Organizátor festivalu Peter Vlkovič: „Snažili sme sa poskytovať priestor mladým, novým a nádejným tvorcom. Rovnako vzdelávať a vychovávať mladú generáciu filmových obdivovateľov a nadšencov. Vynikajúca atmosféra na hradnom kopci, atraktívny program, stanovanie pod hviezdnou oblohou, osobnosti kultúrno-spoločenského života a tisíce návštevníkov sú jasnou motiváciou Filmovej noci na hrade. Svojou lokalizáciou je na hrade Šariš jedinečným festivalom svojho druhu v strednej Európe.“

Filmová noc na hrade je síce novou, ale predsa už tradíciou na Šarišskom hrade zameranou predovšetkým na krátky film. Počas dňa sa Šarišský hrad premieňa na oázu kultúry prostredníctvom sprievodného programu (hudba, divadlo, tanec, fotografia, workshopy, prednášky a podobne). Počas dvoch dní a dvoch nocí divákovi ponúka hlavne kvalitné, nové krátke filmy, ktoré si len tak nemôže pozrieť v kine alebo v televízii. Prvý premietaný film je celovečerný, a to za prítomnosti zaujímavých hostí spojených s daným filmom.

Novinky tohto ročníka

Potom až do svitania dostávajú priestor krátke filmy, pričom tento ročník prinesie aj novinky. „Umožníme divákom len tak si posedieť a nasať atmosféru v chill out zóne, ktorá bude centrom informácií a relaxu medzi premietaním jednotlivých filmov. Samozrejme, pre deti rozšírime program na detskom pódiu a pre rodičov pripravíme opatrovateľskú službu, aby si vedeli dopriať zážitok z niekoľkých krásnych filmov aj počas dňa len pre seba. Chýbať nebude veľa dobrých workshopov a prednášok z kultúrnej sféry," dopĺňa Vlkovič. Tohto roku to teda budú konkrétne hlavná filmová, rozhlasová, detská či gastro zóna. A stále je aj možnosť stanovania na hrade.

Ôsmy ročník sa bude niesť v téme Generácia. Program ponúka prepojenie a kompletný program pre seniorov, strednú generáciu i deti.

Prídu aj hudobníci

Kvalitne bude festival podporený hudobne: Freeborn Brothers (PL), Daniel Špiner a Martin Geišberg, Thierry and Friends, Ľudové mladistvá či The Sages. V rámci filmových sekcií sa návštevníci môžu tešiť na súťažné sekcie akými sú Najlepší protagonista v dokumentárnom filme – víťaza vyberie odborná porota a Najhorší film – divácka súťaž (Wurst de la wurst).

K nesúťažným sekciám patria: Očami žien, Sikrit kino, O!PLA (poľské animované filmy), iShorts (český krátky film a najlepšie krátke filmy z „Ačových“ festivalov akými sú – Cannes, Benátky, Sundance, BAFTA a pod.). Organizátori pripravujú aj iné sekcie, o ktorých sa včas dozviete.

Aký výhľad sa naskytne?

Na webe festivalu majú tvorcovia možnosť do 15. júna 2019 prihlásiť svoj film do festivalovej ponuky. Medzi hosťami festivalu nechýbajú osobnosti ako Marek, Martin a Anton Šulíkovci, producent Rudolf Bierman, Laco Kraus a zahraniční hostia. Diváci majú možnosť vidieť aj najdlhší, viac ako 7 hodinový indický dokument o československej novej vlne pod názvom Czech Mate – Hľadanie Jiřího Menzela.

Hrad Šariš patrí k najrozsiahlejším hradom na Slovensku, vedie k nemu asfaltová cesta, čo znamená, že sa tam pohodlne dostanete peši či bicyklom. Ide o Národnú prírodnú rezerváciu a výhľad od Vysokých Tatier, cez Levočské vrchy, Čergov až po Slanské vrchy, ale aj dobre viditeľné zrúcaniny ďalších stredovekých hradov – Kapušianskeho a Kamenického, sú neuveriteľným zážitkom. Ten môžete počas troch letných nocí umocniť aj tým umeleckým.

A vo videu si pozrite aj to, ako nedávno ukončili razenie Tunela Prešov.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Informácie redakcii poskytla Martina Poláková

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín