Kultúra

Festival Pocity v Prešove: Uvidíme aj snímku, ktorá ašpiruje na film roka

Už 10. ročník prešovského filmového festivalu Pocity prinesie výber svetovej aj domácej kinematografie. Uvidíme aj ašpiranta na film roka.

Ilustračný obrázok k článku Festival Pocity v Prešove: Uvidíme aj snímku, ktorá ašpiruje na film roka
Zdroj: Dávid Doroš

Počas festivalu budú stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. To všetko bude na programe od 7. do 13. októbra na viacerých miestach v Prešove.

Ašpirant na film roka

"Výber premietaných filmov je rozdelený do piatich sekcií. V rámci sekcie Pocity susedov sa festival tentoraz zameria na židovskú menšinu. Bude sa premietať digitálne zreštaurovaná kópia filmu Spalovač mrtvol režiséra Juraja Herza, ale aj izraelská komédia Tel Aviv v plameňoch. Poľskú kinematografiu zastupuje v programe tvorba režisérky Kingy Debskej, ktorá príde na festival osobne uviesť svoje filmy Moje dcéry kravy, Zábava, zábava a Plán B v sekcii s názvom Profil Kinga Debska,“ uviedla umelecká riaditeľka festivalu Nina Šilanová.

Tému subkultúr otvorí podľa jej slov sekcia Kino underground s ponukou filmov ako slovenský Punk je hned! či King Skate o kultových postavách českého a svetového skateboardingu.

"Pocity zo sveta predstavia výber svetových filmov od britskej komediálnej drámy Beats, cez rumunskú komédiu La Gomera až po tohtoročný hit, víťaza festivalu v Cannes, kórejskú snímku Parazit, ktorá ašpiruje na titul film roka,“ priblížila Šilanová.

Do sekcie svetovej kinematografie sú zaradené aj Pocity v kraťasoch: Ozveny Art Film Fest Košice. Ide o krátkometrážne snímky, ktoré boli súčasťou súťažnej sekcie Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest.

Súťažnú sekciu krátkych filmov má tento rok aj festival Pocity. Súťažiť v nej budú filmy mladých tvorcov. O víťazoch rozhodne porota. Krátke súťažné filmy budú uvedené v rámci sekcie Naše pocity, ktorá uvádza výber súčasnej slovenskej kinematografie. Východniarsku komédiu Loli paradička prídu uviesť jej tvorcovia a aktéri.

Východniarsky bašavel

„Pozitívne ohlasy zbiera filmová novinka režiséra Marka Škopa, dráma Nech je svetlo. Film bol uvedený na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary, kde si za stvárnenie hlavnej postavy, otca rodiny, prevzal Milan Ondrík ocenenie za najlepší herecký výkon. Na festivale Pocity snímku, o ťaživých, ale dôležitých témach dnešnej spoločnosti, uvedie režisér,“ povedala Šilanová.

V rámci sekcie Pocity deťom bude uvedená francúzska animovaná rozprávka Veľký zlý lišiak spolu so slovenským krátkym animovaným filmom Šarkan. Okrem filmov má festival aj ponuku sprievodných podujatí.

„Festival otvorí prednáška o židovstve v slovenskej a svetovej kinematografii a koncert Mojše Band, oboje v priestoroch Stromoradia. V Kine Scala sa bude konať východniarsky bašavel s Ľudovou hudbou Štefana Cínu, workshop s názvom Sound matters pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zvuk vo filme, a tiež videoinštalácia Iné vízie SK počas celého trvania festivalu,“ dodala umelecká riaditeľka festivalu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie