Správy

Denisa pomáha ľuďom so závislosťami: Odporúča skúsiť Veľkú noc bez alkoholu v domácnosti

Ročne v organizácii pribudne približne 100 nových klientov. Z toho vlani vyše 48 percent boli ľudia s problémovým pitím alebo so závislosťou od alkoholu.

Ilustračný obrázok k článku Denisa pomáha ľuďom so závislosťami: Odporúča skúsiť Veľkú noc bez alkoholu v domácnosti
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Problematika užívania alkoholu je „zneviditeľňovaná“ tým, že je bežnou súčasťou tradícií a zvykov. Tvrdí to riaditeľka prešovskej neziskovej organizácie Trojlístok Denisa Šoltésová, ktorá poskytuje pomoc ľuďom so závislosťami a odporúča skúsiť Veľkú noc bez toho, aby bol alkohol v domácnosti.

Hovorí, že prvý kontakt s alkoholom u detí je približne na úrovni 10 až 11 rokov, a to zo strany rodičov alebo staršieho člena rodiny.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

„Model spájania či už bežných každodenných udalostí s alkoholom sa u nás tak nejak medzigeneračne prenáša. Neznamená to, že je ako keby rokmi overený a dobrý. Možno práve súčasná doba je pre nás výzvou skúsiť niečo, čo nie je úplne tradičné, ale o to zdravšie. Skúsiť Veľkú noc bez toho, aby sme alkohol mali v domácnosti,“ odporúča Šoltésová.

Dostane sa to k dieťaťu

Ako hovorí, rovesníci mladých ľudí na ktorých zvyknú rodičia často ukazovať prstom, že nebyť tejto partie, tak dieťa by nemalo problém zohrávajú sekundárnu rolu.

„Ak sa v rodine sa získa model, že je bežné denne mať k dispozícii alkohol, zapiť radosť, smútok, krstiny, návštevy, pohreby, Vianoce alebo Silvester, tak vlastne sa to podprahovo k dieťaťu dostáva a rastie s tým, že je to v poriadku,“ konštatuje Šoltésová.

Zostaňte u nás, máme ďalšie nové správy:

„U nás je, žiaľ, problematika užívania alkoholu trocha ‚zneviditeľňovaná‘ tým, že je ako keby bežnou súčasťou mnohých tradícií a zvykov. Stáva sa, že ľudia ani nie sú citliví na niektoré veci. Napríklad, je trend pri pohostinstvách otvárať detské kútiky alebo veľmi rozšírené sú obľúbené detské oslavy, pri ktorých ponúkame dieťaťu detské šampanské,“ vysvetľuje Šoltésová a dopĺňa, že keď pracujú s klientmi, je potom náročné zmeniť ich životný štýl.

Rizikové sviatky

Vianočné a veľkonočné sviatky sú podľa jej slov pre klientov, ktorí v rámci procesu zmeny životného štýlu vedia zvládnuť aj ponúknutie alkoholu, veľmi rizikové.

Ročne im v organizácii pribudne približne 100 nových klientov, z toho minulý rok viac ako 48 percent boli ľudia s problémovým pitím alebo so závislosťou od alkoholu. Aktuálne pracujú s 34 deťmi a mladými ľuďmi, ktorí majú problém s alkoholom alebo drogami.

ilustračné foto

Viac správ z Prešova:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM