Šport

Hádzanári Tatrana Prešov sú krok od zisku 13. titulu v slovenskej extralige. V druhom finále vyhrali na palubovke HKM Šaľa 30:27 a v sérii vedú 2:0.

Ilustračný obrázok k článku Ďalší titul je na dosah: Hádzanári Tatrana Prešov vedú vo finále nad Šaľou už 2:0

Hrá sa na tri víťazné duely, ten tretí je na programe v stredu 24. mája o 18.00 v Prešove. Obhajca má na konte spolu dvanásť titulov, z toho desať v jednej sérii. Pre Šaľu je to historicky prvá finálová účasť. Šaľa v snahe vyrovnať stav série odštartovala nebojácne v 4. minúte po presnom zásahu Meľnyka viedla 3:1.

Viedli o 4 góly

Favorizovaní hostia postupne vyrovnali hru a na konci úvodnej desaťminútovky sa vďaka strelecky disponovanému Hrstkovi prvýkrát dostali do vedenia (4:5). Tatran si potom udržiaval náskok, no záver prvej časti vyznel pre Šaľu a Michniewicz ju poslal do tesného polčasového vedenia 15:14. Ešte v 36. minúte domáci výrazne živili šance na víťazstvo, keď viedli sľubne o štyri góly 20:16. Potom už ale na palubovke dominovali Prešovčania na čele s najlepšie strieľajúcim Čípom. V 47. minúte hostia po góle Peskova vymazali manko (23:23) a v záverečnej desaťminútovke otočili priebeh vo svoj prospech.

Hlasy po zápasy

Rastislav Trtík, tréner Tatrana Prešov: „Bol to veľmi náročný zápas. Domáci hrali vabank, s obrovským nasadením a dali do zápasu všetko. Podarilo sa im dostať nás pod obrovský tlak. Mali aj viac šťastia, vychádzalo im prakticky všetko. V druhom polčase sme sa ocitli v kritickom momente, keď Šaľa viedla o štyri góly. V závere sme úspešne využili hru bez brankára, pri ktorej sme dokázali streliť veľmi dôležité góly. Výhrou v Šali sme urobili rozhodujúci krok k tomu, aby sme v domácej aréne mohli v stredu potvrdiť zisk titulu.“

Vladimír Guzy, spojka HKM Šaľa: „Keď sme viedli, prišli z našej strany zasa chyby z neskúseností. Nepremenili sme šance, súper vyrovnal skóre, dostal sa do laufu a to sa potom nedalo zastaviť. Škoda tohto zápasu.“

HKM Šaľa – Tatran Prešov 27:30 (15:14)

• Šaľa: Žernovič, Repáň, Fabián – Meľnyk 2, Guzy 6/2, Michniewicz 7/3, T. Mažár 1, Szapu, Polakovič 2, P. Krok, Janíček, Šulc 4, Krokavec, Dudáš 4, Bandri, Maguška 1
  • Prešov: Čupryna, Bražnyk – Rábek 2/1, M. Šárpataky, Hrstka 4, Ľ. Šárpataky, L. Urban 3, Pekár, Číp 9, Peskov 3, Vučko 6, Jankovič 3, Páleš, Carapkin, Hugec
  • Rozhodovali: Brunovský, Baďura
  • vylúčení: 3:1
  • 7m hody: 5/5 – 3/1