Rôzne

Návšteva neďalekých Hostovíc? Zažijete návrat do obdobia prvej svetovej vojny

V obci Hostovice sa odohrali počas prvej svetovej vojny intenzívne boje. A dnes si môžu jej návštevníci tieto udalosti pripomenúť. Prinášame vám zaujímavý tip na výlet.

Ilustračný obrázok k článku Návšteva neďalekých Hostovíc? Zažijete návrat do obdobia prvej svetovej vojny
Zdroj: TASR

Intenzívne boje z prvej svetovej vojny, ktoré sa odohrali v okolí obce Hostovice v Sninskom okrese, pripomína cintorín s pamätníkom, zvonica i náučný chodník. Dobrovoľníci v týchto miestach plánujú aj ďalšie aktivity.

Pozostatok poľnej nemocnice

Vojnový cintorín sa v obci nachádza na okraji toho civilného. „Je pozostatkom vojenskej poľnej nemocnice, ktorá počas prvej svetovej vojny v obci pôsobila a sú tam pochovaní vojaci, ktorí v nej zahynuli,“ informoval Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy, ktorý jeho obnovu inicioval. Na cintoríne našlo posledný odpočinok 112 vojakov, z toho väčšina je z rakúsko-uhorskej armády. „Vzhľadom na to, že vojenská nemocnica mala dobrú evidenciu, väčšinu z nich vieme identifikovať aj podľa mena. Osem vojakov je neznámych, len jeden z celkového počtu je príslušníkom ruskej armády,“ doplnil.

Aj zvonica a náučný chodník

Pietne miesto vyzeralo pred rekonštrukciou podľa jeho slov ako obyčajná lúka. „Bolo veľmi ťažké identifikovať hroby podľa náčrtu,“ vysvetlil s tým, že plochu sa im však podarilo rozmerať tak, ako bola navrhnutá počas prvej svetovej vojny a podľa dobového nákresu ju aj upravili, následne i oplotili. „Osadili sa kríže so štítkami s menami vojakov. V strede cintorína pribudol centrálny monument, ktorý tvorí kamenný podstavec. Je na ňom drevený kríž so strieškou,“ opísal Drobňák s tým, že celú obnovu vojnového cintorína koordinoval architekt Ľubomír Gramata, ktorý je zároveň autorom návrhu opísaného pamätníka. „Celkovo bolo na vojnovom cintoríne odpracovaných vyše 1100 dobrovoľníc­kych hodín. Do obnovy sa zapojili nielen Slováci, ale aj Poliaci, Česi a Maďari,“ vymenoval. V roku 2014 ho slávnostne posvätili a odovzdali obci.

Táto aktivita viedla k dlhodobej spolupráci KVH Beskydy s miestnou samosprávou. Každoročne sa k bojisku prvej svetovej vojny začali organizovať turistické pochody. Neskôr v roku 2016 na tomto mieste vznikla aj drevená šesť metrov vysoká zvonica. „Je venovaná vojakom z územia Slovenska, ktorí bojovali v okolí Hostovíc,“ spomenul Drobňák. O rok neskôr k nej vybudovali náučný chodník. Dĺžka trasy je spolu vyše 12 kilometrov. Jeho súčasťou sú informačné panely.

Ďalšie pracované aktivity

„Momentálne pracujeme na návrhu úpravy okolia zvonice do podoby akéhosi pietneho memoriálneho miesta, kde by mali byť vedľa zvonice v kruhu osadené pamätníky jednotlivým vojenským jednotkám rakúsko-uhorskej armády, v ktorých bojovali aj vojaci z územia Slovenska. Malo by ich tam byť minimálne 16. Je to dlhodobejší projekt,“ spomenul s tým, že by tieto aktivity chceli začať realizovať v budúcom roku.

Počas prvej svetovej vojny prebiehala pri Hostoviciach intenzívna bojová činnosť. Najmä v apríli 1915 počas Veľkonočnej bitky v Karpatoch sa na kopcoch nad obcou uskutočnili urputné boje, ktoré si vyžiadali tisíce mŕtvych a ďalšie tisícky ranených. Podľa slov Drobňáka sú tieto udalosti len veľmi slabo zmapované, dobrovoľníci sa preto snažia tieto vojnové informácie sumarizovať.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM