Ľubomír Hudačko Správy

Župan Chudík odvolal riaditeľa prešovského PUĽS: Zistené boli nedostatky s pravidlami rozpočtu!

Krajský parlament odvolal riaditeľa Poddukelského umeleckého ľudového súboru (PUĽS) v Prešove Vladimíra Marušina. Dôvodom je podľa predsedu PSK Petra Chudíka nerešpektovanie hlavného kontrolóra.

Ilustračný obrázok k článku Župan Chudík odvolal riaditeľa prešovského PUĽS: Zistené boli nedostatky s pravidlami rozpočtu!
Zdroj: Webnoviny.sk

Chudík si ho váži pre jeho prácu ako umelca, ale musí sa k nemu správať ako k riaditeľovi organizácie a v tom zlyhal.

"Nerešpektuje hlavného kontrolóra, teda nerešpektuje ani zastupiteľstvo. Ak by sme v tomto boli zhovievaví, vznikla by situácia, že by sa každý jeden riaditeľ organizácie mohol takto správať a to by myslím nechcel nikto. Z toho pramenil môj návrh na odvolanie,“ povedal po rokovaní zastupiteľstva Chudík.

Podľa hlavného kontrolóra PSK Jozefa Hudáka bol problém v tom, že ešte jeho predchodca v roku 2013 urobil kontrolu v súbore PUĽS, kde zistil nedostatky, ktoré súviseli s rozpočtovými pravidlami. Išlo o vyplatenie odmeny 2500 eur. Tie podľa Hudáka Marušin vyplatil sám sebe.

„Na základe výsledkov kontroly bol riaditeľ povinný prijať opatrenia na odstránenie nedostatkov. Dostal termín, no ten nedodržal, zo strany hlavného kontrolóra bol predĺžený, no aj tak k zabezpečeniu opatrení nedošlo. Tým pádom porušil zákon,“ hovorí kontrolór Jozef Hudák.

Tiež povedal, že za 13 rokov sa neobjavil prípad, kedy by štatutárny zástupca organizácie neprijal opatrenia a teda nerešpektoval hlavného kontrolóra. Riaditeľ PUĽS-u mal podľa neho problém už pred niekoľkými rokmi, keď poskytol zálohu 200 000 korún na kúpu autobusu. Tá bola prevedená na súkromný účet, kde ostala dva roky. Po kontrole boli financie vrátené, no autobus nie je zakúpený dodnes.

Vladimír Marušin sa k celej veci vyjadrovať nechcel, pretože sa o probléme dozvedá vraj iba sprostredkovane z médií. Dokonca nebol ani pozvaný na rokovanie Komisie pre kultúru a národnostné menšiny pri Zastupiteľstve PSK, kde sa riešilo jeho odvolanie. Zo strany zriaďovateľa mu neboli vyčítané žiadne pochybenia a vyjadrí sa k tomu, až keď bude mať na stole oficiálne odvolanie.

Predseda PSK uviedol, že osloví jedného z vedúcich pracovníkov PUĽS-u, či prijme poverenie riadiť súbor a následne sa na toto miesto urobí nové výberové konanie. Odvolaný riaditeľ môže podľa neho v súbore pôsobiť aj naďalej – v inej funkcii, a odovzdávať svoje umelecké vedomosti a skúsenosti.

foto: ilustračné/archív PUĽS

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM