Správy

Zoznam pamätihodností mesta Prešov sa rozšíri: Aha, čo doňho pribudne!

Prešovskí mestskí poslanci na základe všeobecne záväzného nariadenia mesta odsúhlasili, že k doterajším 36 pamätihodnostiam pribudnú tri ďalšie. Ktoré?

Ilustračný obrázok k článku Zoznam pamätihodností mesta Prešov sa rozšíri: Aha, čo doňho pribudne!
Foto: Ľubomír Hudačko

Pamätný deň oslobodenia Prešova, hrob Gyulu Holénia a vodojem na kalvárii rozšíria zoznam evidencie pamätihodností mesta Prešov. Odsúhlasili to prešovskí mestskí poslanci na základe všeobecne záväzného nariadenia mesta.

Ako informoval vedúci odboru školstva, kultúry a cestovného ruchu mestského úradu Jozef Muránsky, pôvodne na radnicu prišli štyri návrhy na zápis, avšak jeden z nich, ktorý sa týkal Kolmanovej záhrady, pre nesúhlas jedného zo štyroch vlastníkov pozemkov neprešiel. K doterajším 36 pamätihodnostiam pribudnú tri ďalšie.

„Pamätný deň 19. január 1945 – deň oslobodenia Prešova, ďalej hrob s náhrobníkom doktora Gyulu Holénia, ktorý pôsobil v meste Prešov v rokoch 1870 až 1937, ďalej podzemný vodojem v Prešove,“ konkretizoval Muránsky. Prešov sa dočkal slobody 19. januára. Prvé hliadky sovietskej armády prišli do Prešova popoludní okolo 15. hodiny od Kapušian a o niečo neskôr dorazili do mesta sovietske tanky a príslušníci I. československého armádneho zboru. Sovietske jednotky patrili k 320. gardovému pluku 4. ukrajinského frontu.

Medzi prešovské pamätihodnosti pribudne aj hrob s náhrobkom, v ktorom je pochovaný významný lekár a organizátor zdravotníctva v Prešove zo začiatku 20. storočia Gyula Holénia.

Náhrobok v podobe obelisku má historicko-výtvarnú hodnotu. Holénia bol hlavným prešovským lekárom, profesorom a školským lekárom na Prešovskom kráľovskom katolíckom gymnáziu. S jeho menom sa viažu pokrokové operačné techniky, očkovanie proti záškrtu a cholere a moderné prístrojové vybavenie mestskej nemocnice, ktorej bol riaditeľom od roku 1905. Bol aj významným kronikárom svojej doby. Vo svojich memoároch zachytil množstvo každodenných udalostí, ktoré sa odohrali v Prešove od začiatku 20. storočia až do jeho smrti v roku 1937.

Podzemný vodojem na prešovskej kalvárii bol súčasťou prvého mestského verejného vodovodu. Od roku 1906 slúžil ako rezervoár vody s objemom 500 kubických metrov. Jeho úlohou bolo zbierať vytlačenú a nespotrebovanú vodu, aby sa predišlo prasknutiu rozvodných rúr. Vodojem predstavuje zaujímavú technickú pamiatku mesta. V evidencii pamätihodností mesta Prešov bolo doteraz zapísaných celkom 36 – z nich je 17 hmotných nehnuteľných, desať hmotných hnuteľných a deväť nehmotných pamätihodností. Pamätihodnosti mesta Prešov sú zverejnené aj s popismi na internetovej stránke mesta.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM