Zomrel známy prešovský sochár, maliar a pedagóg: Mesto prišlo o výnimočného človeka!
Prešov sa zahalili do smútku. Odišiel totiž výnimočný človek, ktorého sme poznali ako sochára, maliara či pedagóga. Na znak spolupatričnosti, úcty a vďaky môžu obyvatelia zapáliť sviečku pri jeho diele - soche Ochrancu v centre mesta.

Vo štvrtok 21. januára zomrel známy prešovský sochár, maliar a pedagóg Dušan Pončák (†75).
Venoval sa najmä komornému sochárstvu, voľnej kresbe a maľbe. Posledná rozlúčka s umelcom bude v stredu 27. januára o 11.00 v Dome smútku na hlavnom cintoríne v Prešove. Obyvatelia sa môžu od dnešného dňa podpisovať do kondolenčnej knihy v priestoroch mestskej radnice. Na znak spolupatričnosti, úcty a vďaky tiež zapáliť sviečku pred budovou Mestského úradu v Prešove pri jeho diele – soche Ochrancu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová.
Dušan Pončák sa narodil v Považskej Bystrici 19. januára 1941. Vyštudoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Fraňa Štefunku a Rudolfa Pribiša. Je autorom viacerých monumentálnych diel, parkových plastík, pamätných tabúľ. Samostatne vystavoval vo viacerých mestách na Slovensku, v Českej republike, Belgicku, vo Francúzsku a podieľal sa na mnohých kolektívnych výstavách na Slovensku i v zahraničí. Jeho diela možno nájsť vo verejných zbierkach galérií a múzeí na Slovensku i v mnohých súkromných zbierkach. Získal Cenu predsedu Prešovského samosprávneho kraja aj Cenu primátora mesta Prešov. Česť jeho pamiatke!
foto: ilustračné