Ľubomír Hudačko Rôzne

Zomrel prvý dekan filozofickej fakulty UPJŠ: Navždy nás opustil profesor Pavol Petrus

Prešov zasiahla smutná správa. Navždy nás opustil profesor a popredný vedec Pavol Petrus. Ten bol známy aj ako prvý dekan filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.

Vo veku 86 rokov zomrel v noci nadnes literárny vedec a vysokoškolský pedagóg Pavol Petrus. Potvrdila to tajomníčka Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove Erika Adamová.

V Prešove pôsobil ako odborný asistent

Literárny vedec Pavol Petrus sa narodil 3. novembra 1927 v obci Horné Strháre. Absolvoval učiteľskú akadémiu v Banskej Bystrici a v Lučenci a krátko pôsobil ako učiteľ v Jelšovci a v Suchom Brezove. Potom vyštudoval slovenčinu a ruštinu na Filozofickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave.

Už pred skončením štúdia sa v roku 1951 stal asistentom u profesora Andreja Mráza a špecializoval sa na výskum slovenského literárneho realizmu. V roku 1955 prešiel na Filozofickú fakultu Vysokej školy pedagogickej v Prešove, kde pôsobil ako odborný asistent. Po jej premene na Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v roku 1959 sa habilitoval na docenta a stal sa prvým dekanom filozofickej fakulty. V roku 1980 bol vymenovaný za profesora.

Podieľal sa na vytvorení Dejín slovenskej literatúry

Od roku 1969 bol vedúcim katedry slovenského jazyka a literatúry. V rokoch 1967–1968 viedol lektorát slovenčiny na univerzite v Budapešti. Jeho všestranná pedagogická, vedecká a organizačná činnosť sa spája práve s rozvojom prešovskej fakulty. Vyprofiloval sa na popredného literárneho vedca. Zameral sa na materiálové štúdium vývoja slovenskej kritiky z konca 19. storočia.

Bádal aj v oblasti literárnej komparatistiky. Na základe štúdia mnohých archívov sa okrem iného podieľal na vytvorení učebných textov pre stredné školy (Dejiny slovenskej literatúry, Dejiny slovenskej literatúry 2, Antológia k dejinám slovenskej literatúry 2. Učebnicovú tvorbu Pavla Petrusa dopĺňajú viaceré učebné texty a čítanky pre gymnáziá. Sporadicky sa venoval aj literárnej kritike.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM