Ľubomír Hudačko Rôzne

Známe mestské časti Prešova: Už sa hrdia vlastnými erbami!

Vlastné erby má okrem Prešova už aj trojica jeho mestských častí. Schválením Heraldickou komisiou a zapísaním do Heraldického registra sa už môžu erby mestských častí Prešova aj začať používať. To však nie je všetko, v budúcnosti by mohli pribudnúť aj ďalšie, tiež bývalých obcí.

Ilustračný obrázok k článku Známe mestské časti Prešova: Už sa hrdia vlastnými erbami!
Foto: Ľubomír Hudačko / Zdroj: Dnes24.sk

Heraldická komisia Ministerstva vnútra SR schválila erby a vlajky pre mestské časti Prešova. Okrem hlavného erbu mesta budú mať v Prešove svoje erby aj tri bývalé obce, ktoré boli začlenené k mestu ako jeho mestské časti. Ide o Solivar, Nižnú Šebastovú a Šalgovík.

Dôležitá súčasť patriotizmu

„Tieto nové erby môžu byť využívané na propagačné účely, napríklad v publikáciách, pohľadniciach, darčekových predmetoch. Samozrejme, plánujeme označiť teritóriá mestských častí. Budú mať dôležitú spoločenskú úlohu pri formovaní povedomia patriotizmu a hrdosti na svoju mestskú časť,“ uviedol poslanec mestského zastupiteľstva za mestskú časť Solivar Peter Krajňák.

Poslanci však plánujú ešte zmeniť štatút mesta a všeobecne záväzné nariadenie o symboloch, aby to bolo formálne záväzné aj pre mesto. Chceli by to urobiť ešte pred komunálnymi voľbami, možno už na prvom zasadnutí po letných prázdninách v septembri. Potom by malo nasledovať posvätenie erbov a ich umiestnenie na cestách do mestských častí.

Pribudnúť by mohli aj ďalšie erby

Solivarský erb je v modrom štíte na vysokej, vpravo šikmo skosenej pažiti strieborný zlatostrechý obrátený kostol, sprevádzaný vpravo strieborným čerieslom, prevýšeným zlatým snopom. Šalgovícky erb má v červenom štíte skrížené nástroje. Sú to strieborná kosa na zlatom kosisku a zlaté hrable.

V erbe mestskej časti Nižná Šebastová je podľa poslanca za túto časť mesta Martina Lipku aj postava stojaceho muža v zlatých čižmách a zlatom klobúku, v pravici so zlatým latinským krížom a s ľavicou vbok, pri hlave sprevádzaný dvoma zlatými hviezdami. Históriu týchto erbov preskúmal a odborný návrh na ich schválenie spracoval bez nároku na honorár profesionálny vojak Marcel Bodnár, ktorý už predtým niekoľko erbov vytvoril.

Keďže samostatnými obcami boli kedysi aj časti Šváby a Soľná Baňa, poslanci uvažujú aj o vytvorení erbov pre tieto časti Prešova.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM