Milan Jusko Kultúra

Zhoreli a skončili v rieke

Pálenie Moreny a vítanie jari v Prešove zaujalo asi 300 zvedavcov, ktorí sa takto prišli rozlúčiť so zimou.

Bábky ženskej podoby – Moreny rozličných podôb a veľkostí priniesli so sebou desiatky ľudí. Zapálené ich hádzali do rieky Torysa. Akciu zorganizovali po 56. raz prešovskí turisti s cieľom pripomenúť si staré tradície.
„Ukončili sme dnes zimnú sezónu, začíname letnú,“ povedal predseda Regionálnej rady Klubu slovenských turistov regiónu Šariš Juraj Fiľakovský. S dnešnou akciou je spokojný, myslí si, že pre ľudí to bol prínos. „Ráno sme mali aj krátke rozprávanie o tom, prečo sa Morena páli,“ vysvetlil. Morena ako staroslovenská bohyňa zimy je známa hlavne z folklóru ako bábka oblečená v ženských šatách. Vynášaním Moreny, jej spálením alebo vhodením do rieky sa symbolicky končí zima.
Malé bábky – Morenky si so sebou priniesli aj deti. Súčasťou podujatia Privítanie jari bola aj súťaž, organizátori vyhodnotili tvorivosť účastníkov a tie najkrajšie odmenili. Vodáci dnes symbolicky odomkli vodu.
Úspešné podujatie organizuje Regionálna rada Klubu slovenských turistov Prešov v spolupráci s radnicou, ABC Centrom voľného času Prešov a štátnym podnikom Lesy SR – odštepný závod Prešov.

foto, zdroj: tasr

Hadznie moreny
7
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie