Zaujímavosti o SOŠ podnikania v Prešove: O týchto momentoch ste možno ani netušili...
Stredná odborná škola podnikania v Prešove, ktorá sídli na Masarykovej ulici, vznikla v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Skrýva mnohé zaujímavosti, ktoré ste možno netušili. Napríklad aj to, že pôvodne vznikla pre iné odvetvie, aké ponúka v súčasnosti.

Jej prvoradým cieľom bolo pripravovať pracovníkov pre potreby textilných závodov. Preto bola v povedomí ľudí známa ako odevná škola. Od vzniku školy sa tu špecializovali na učebný odbor pánsky krajčír, pretože podniky na východnom Slovensku mali takéto zameranie. Čo sa týka dámskeho krajčírstva, takýto odbor sa zavádza až v roku 1993.
Do roku 1989 obrovský záujem
„Škola bude o dva roky oslavovať 65. výročie svojho založenia. Vznikla ako škola, ktorá mala pripravovať absolventov pre odevný priemysel v rámci východného Slovenska v závodoch v Prešove, Michalovciach, Košiciach a Lipanoch,“ hovorí riaditeľ školy Stanislav Kuchta.
Spresnil, že v školskom roku 1951/52 bolo zriadené Stredisko pracujúceho dorastu pri Odevných závodoch v Prešove. Na svoje budúce povolanie pánskeho krajčíra sa tu vtedy začalo pripravovať 27 žiakov v dvojročnom učebnom odbore. Do svojich nových priestorov sa škola sťahovala v roku 1973. Vznikol pri nej internát a školská jedáleň. „Do roku 1989 bol o štúdium na našej škole obrovský záujem, svedčí o tom skutočnosť, že tu vtedy bolo okolo tisíc žiakov. Do prvých ročníkov prichádzalo 200 žiakov z celého východoslovenského regiónu. Väčšinou išlo o regióny, v ktorých boli pobočky odevných závodov,“ doplnil Kuchta.
Vážne problémy v roku 1991
Konštatoval, že už vtedy fungoval duálny systém vzdelávania, pretože samotné firmy si pripravovali žiakov na škole tak, aby ich potom vedeli zaradiť do svojich prevádzok. V týchto firmách počas štúdia na škole aj praxovali a nadobúdali zručnosti. O rok neskôr otvárajú prvý ročník Strednej priemyselnej školy odevnej, ktorá mala pripravovať technicko-hospodárske kádre pre riadenie výroby, technológie či konštrukcie odevov a iné pozície.
„V tom čase 80 percent študentov študovalo trojročné učebné odbory a zvyšok maturitné. Vážne problémy sme museli riešiť v roku 1991, kedy sme síce zabezpečovali vzdelávanie v týchto odboroch, ale nepatrili sme pod odevnú firmu,“ uviedol Kuchta. Vysvetlil, že museli hľadať priestory na praktické vyučovanie a ak sa to tak dá povedať, ako keby vytvorili na pôde škole vlastnú firmu.
Tej sa vraj aj dobre darilo, pretože výrobky detských odevov, pánskej či dámskej konfekcie na súťažiach získavali popredné umiestnenia. „Žiaci našej školy mesačne vyprodukovali 1000 až 1200 výrobkov, ktoré sme predávali maloodberateľom či veľkoodberateľov,“ uzavrel riaditeľ.
foto: archív sos