Správy

Záujem o vakcíny je nízky: Župa zatvorí aj svoje posledné očkovacie miesto v Prešove

Uzavretie očkovacích centier prešovskej župy si vyžiadal neustále sa znižujúci záujem o vakcínu proti koronavírusu a nenaplnenie ich aspoň minimálnych kapacít.

Ilustračný obrázok k článku Záujem o vakcíny je nízky: Župa zatvorí aj svoje posledné očkovacie miesto v Prešove
Zdroj: unsplash.com

Kraj zatvára aj svoje posledné očkovacie miesta, očkovanie realizoval vyše rok a podal takmer 268-tisíc vakcín. Po vyše roku tak krajská samospráva do odvolania ukončuje očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Dnes24.sk o tom informovala Lea Heilová z Kancelárie predsedu PSK, oddelenia komunikácie a propagácie.

Posledné fungujúce miesta boli zriadené v prešovskom a popradskom nákupnom dome. Uzavretie očkovacích centier si vyžiadal neustále sa znižujúci záujem o vakcínu proti koronavírusu a nenaplnenie ich aspoň minimálnych kapacít.

Až do odvolania

Kraj v nich celkovo aplikoval takmer 268-tisíc dávok proticovidovej vakcíny.

„Očkovanie sa ukončuje až do odvolania, resp. zmeny vývoja situácie v spojitosti s pandémiou ochorenia Covid-19 a z toho vyplývajúcich nových odporúčaní rezortu,“ potvrdila Heilová.

Tri veľkokapacitné miesta v Prešove, Poprade a Humennom boli zatvorené koncom januára 2022. Župa tak vakcínu pre verejnosť viac nesprístupní, dostupná na území kraja bude naďalej v zdravotníckych zariadeniach, poliklinikách a pod.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

„Súčasťou očkovacej stratégie Slovenska proti koronavírusu sme boli nepretržite viac ako rok a počas tohto obdobia sme hľadali rôzne cesty a možnosti, ako dostať vakcínu čo najbližšie k ľuďom. Ako ich motivovať k tomu, aby sa pre očkovanie rozhodli a najmä ako zvýšiť zaočkovanosť v našich regiónoch a tým ochrániť tých najzraniteľnejších z nás,“ hodnotí ročné fungovanie očkovania v réžii PSK jeho predseda Milan Majerský.

Najprv na Okružnej

Župa spustila očkovanie 27. februára 2021.

Vtedy otvorila svoje prvé veľkokapacitné očkovacie centrum v Športovej hale Hotelovej akadémie na Okružnej ulici, ktoré sa neskôr presťahovalo do telocvične SOŠ technickej na Volgogradskej u­lici.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

„S vakcínou sme prišli do viacerých miest a do stoviek obcí, realizovali sme očkovanie z ulice, pred zimným štadiónom, počas festivalu, vo väzniciach, komunitných centrách a s veľkou zodpovednosťou a nasadením na seba prevzali agendu spojenú s očkovaním od štátu. Vyžadovalo si to naše nemalé úsilie a najmä vysoké pracovné tempo úradníkov, ambulantných lekárov a sestier či záchranárov, ktorí tvorili naše očkovacie tímy, aj našich stredných škôl, ktorí nám poskytli priestory na vytvorenie očkovacích miest. Som presvedčený, že sme výraznou mierou prispeli k zvýšeniu percenta zaočkovaných na Slovensku,“ doplnil Majerský.

Celkovo 267 764

Kraj od februára 2021 do začiatku marca 2022 vyaplikoval celkovo 267 764 prvých, druhých a tretích dávok vakcín – AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, detských vakcín Pfizer/BioNTech a Janssen.

V roku 2021 to bolo konkrétne 250 682 podaných vakcín, z toho 203 442 v piatich veľkokapacitných očkovacích centrách a 47 240 prostred­níctvom výjazdovej očkovacej služby, ktorá očkovala v obciach, mestách, obchodných či komunitných centrách.

Počas prebiehajúceho roku 2022 kraj od januára do začiatku marca vyaplikoval 17 082 protico­vidových vakcín. Až 10 602 podali mobilné jednotky kraja a 6 480 sa aplikovali očkovacie tímy vo veľkokapacitných očkovacích centrách.

PSK na prevádzku svojich vakcinačných centier celkovo vynaložil finančné prostriedky v objeme vyše 673-tisíc eur, pričom išlo o náklady spojené s ich personálnym a materiálnym zabezpečením. V roku 2021 to bolo takmer 634-tisíc eur a v prebiehajúcom roku 2022 približne 39-tisíc eur.

ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM