Ľubomír Hudačko Rôzne

Významná pocta pre Ľudovú hudbu: Prešovčan získal pri 60. výročí cenu primátora!

Ľudová hudba Prešovčan začala písať svoju históriu v roku 1954 a už šesť desaťročí ponúka svojim poslucháčom jedinečnú atmosféru ľudovej a koncertnej hudby. Teraz mu bola udelená Cena primátora mesta, za významný prínos, šírenie a zachovávanie ľudových tradícií či umenia.

Ilustračný obrázok k článku Významná pocta pre Ľudovú hudbu: Prešovčan získal pri 60. výročí cenu primátora!
Zdroj: Dnes24.sk

Pri príležitosti 60. výročia založenia Ľudovej hudby Prešovčan, ktorá patrí medzi najstaršie ľudové hudby na Slovensku, jej bola aj za prezentáciu mesta Prešov doma i v zahraničí z rúk zástupcu primátora mesta Prešov Reného Puchera udelená cena primátora mesta.

Uskutočnil sa v kine Scala aj slávnostný jubilejný koncert tohto vynikajúceho telesa, ktorý sa vyprofiloval tak, že ponúka súčasnému poslucháčovi široké spektrum hudobných zážitkov. Členmi ľudovej hudby sú bývalí dlhoroční hudobníci rôznych folklórnych súborov (PUĽS, FS Šarišan, FS Dúbrava, FS Torysa) a v minulosti spolupracovala s takými významnými interpretmi akou bola Janka Guzová a Jožko Príhoda.

V súčasnosti v rámci koncertov kooperuje s Hankou Servickou, Vierkou Horňákovou a Petrou Humeňanskou. Prešovčan má vo svojom repertoári okrem ľudových piesni šarišské, zemplínske a folkové piesne, piesne národnostným menšín žijúcich na území Slovenska aj obsahovo náročnejší repertoár ako je hudba z filmov, muzikálov. Patrí sem vážna hudba, koncertné skladby, šlágre, pop, šansón, operetné „kúsky“ ako aj country a jazz.

Informácie redakcii sprostredkovala hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová

foto: Prešov

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM