Ľubomír Hudačko Správy

Vývoj na trhu s nehnuteľnosťami v Prešove: Ceny klesli, môžeme očakávať ďalší pád?

Nových bytov je v Prešove a okolí menej, situáciu na trhu ovplyvnila kríza. Posledné roky v našom meste priniesli znižovanie cien. Môžeme ešte čakať ďalši pád?

Ilustračný obrázok k článku Vývoj na trhu s nehnuteľnosťami v Prešove: Ceny klesli, môžeme očakávať ďalší pád?
Zdroj: TASR

V ponuke Prešova a okolia je teraz dostatok starších bytov aj domov, avšak nových bytov je menej, vzhľadom na skutočnosť, že počas krízy boli niektoré výstavby pozastavené alebo neuskutočnené.

Znižovanie už neočakávajú

V regióne tiež absentuje výstavba nových samostatne stojacích rodinných domov vypracovaných do ucelene riešeného územia s kompletným servisom. Tvrdí podnikateľka a obchodníčka s nehnuteľnosťami zo spoločnosti Human Prosperity, Blanka Feč Vargová.

„Posledné tri roky priniesli znižovanie cien. Vzhľadom na to, že v súčasnosti sú historicky najnižšie úroky hypotekárnych úverov, neočakávame už ďalšie znižovanie cien. U starších bytov je to výlučne o tom, ako sa dohodne predávajúci a kupujúci, pretože tam je vždy priestor na znižovanie. No keď zoberieme do úvahy nové projekty, tie, ktoré sú dlhšie v predaji, už nemajú kam ísť s cenou dole, pretože sú už na úrovni nákladov. Neočakávame výraznejšie zmeny smerom dole v cenách nehnuteľností, skôr naozaj dúfame vo zvyšovanie dopytu,“ uviedla Feč Vargová.

Sú aj kvalitné ponuky, ale…

U starších nehnuteľností je momentálne podľa nej situácia taká, že ponuka výrazne prevyšuje dopyt, to určuje aj ich cenu. V súčasnosti sa zmenilo aj správanie kupujúcich, pretože sú rozvážnejší a rozumnejší pri výbere i pri samotnej platbe. Čo sa týka nových nehnuteľností, sú v Prešove aj také ponuky, ktoré sa dajú považovať podľa Feč Vargovej za kvalitné, no nie je ich veľa.

Ako povedala, v prípade pozemkov sa zlepšila kvalita práce developérov. Odovzdávajú pozemky so skolaudovanými inžinierskymi sieťami a sú kompletne dokončené v rámci uceleného riešenia. Ako pozitívum hodnotí to, že sa stále viac dáva dôraz na bezpečnosť obchodu, pretože počas krízy sa stávali aj prípady, že napríklad kupec zaplatil 100 % kúpnej sumy, no dostal nehnuteľnosť s ťarchou a ďalšie nepríjemné situácie.

Rok 2015 by mohol priniesť záujem na Domaši

V roku 2015 sa podľa Feč Vargovej tiež očakáva zvýšenie dopytu po kvalitných nehnuteľnostiach, ktoré sú charakteristické pomerom cena – kvalita – produkt – lokalita. Taktiež by tento rok mohol priniesť zvýšený záujem o nehnuteľnosti v rekreačných oblastiach v Prešovskom kraji, napríklad na Domaši, nakoľko stále viac ľudí uprednostňuje vzhľadom na situáciu vo svete rekreáciu na Slovensku. Podľa obchodníčky s nehnuteľnosťami ide hlavne o rodiny, ktoré bývajú v byte a rekreačné nehnuteľnosti kupujú ako víkendové sídla, umožňujúce im rodinnú intimitu, ale aj relax.

foto: ilustračné

Čítajte aj o zaujímavých zisteniach o výstavbe bytov!

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM