Správy

Vypočuli si zlé správy: Vlani prešovská nemocnica potvrdila rakovinu takmer 1000 pacientom

Počet nových prípadov má podľa hovorkyne prešovskej nemocnice aj na Slovensku stúpajúci trend s miernymi výkyvmi ovplyvnenými pandémiou.

Ilustračný obrázok k článku Vypočuli si zlé správy: Vlani prešovská nemocnica potvrdila rakovinu takmer 1000 pacientom
Zdroj: Svet zdravia

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove vlani diagnostikovali rakovinu takmer 1000 pacientom. TASR o tom pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine (4. 2.) informovala PR manažérka nemocnice Martina Pavliková.

„Onkologické ochorenia sú dlhodobo druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku. Náš región sa nelíši od celoslovenského a európskeho priemeru. Dominujú prípady rakoviny kože, kolorekta (hrubého čreva, konečníka), prsníka, prostaty a pľúc,“ uviedla Jaroslava Lešková, primárka oddelenia klinickej onkológie prešovskej nemocnice.

Aké ochorenia prevažujú

Vlani v troch ambulanciách klinickej onkológie diagnostikovali takmer 1000 nových onkologických prípadov.

„U mužov prevažujú zhubné ochorenia prostaty, kolorekta a pľúc, u žien dominujú zhubné ochorenia prsníka,“ doplnila Lešková.

Onkológia je podľa nej najrýchlejšie sa rozvíjajúci odbor medicíny, týka sa to aj liečby. „V poslednej dobe nastal pokrok vďaka cielenej biologickej liečbe a imunoterapii, ktoré výrazne menia prognózu pacientov a zlepšujú celkové prežívanie. Preventívne prehliadky zvýšili záchyt včasných štádií onkologických ochorení, aj keď stále pretrváva vysoké percento pacientov, ktorí prichádzajú v pokročilom štádiu onkologického ochorenia,“ doplnila Lešková.

Počet nových prípadov má podľa Pavlikovej aj na Slovensku stúpajúci trend s miernymi výkyvmi ovplyvnenými pandémiou.

Dbať na prevenciu

Pre pacientov je najdôležitejšie, aby dôsledne dbali na prevenciu, každoročne absolvovali všeobecnú preventívnu lekársku prehliadku a v prípade akýchkoľvek problémov či výskytu rakoviny v rodine aj preventívne onkologické vyšetrenia.

U žien je dôležité pravidelne absolvovať gynekologické vyšetrenie aspoň raz ročne vrátane vyšetrenia prsníkov.

Mylné predstavy

„Od 40. roka veku potom pravidelne aj mamografické vyšetrenie či MR vyšetrenie prsníkov. U mužov je vzhľadom na jej aktuálny enormný výskyt zásadným preventívne vyšetrenie prostaty od 50. roku života, ak je rodinná anamnéza na tento druh rakoviny pozitívna, tak aj skôr,“ vysvetlila Pavliková.

Svetový deň boja proti rakovine je iniciatívou organizácie Medzinárodná únia na boj proti rakovine a jej partnerských organizácií, ktorých je po celom svete viac než 800.

Cieľom tohto svetového dňa je zvýšiť všeobecné povedomie o tejto zákernej chorobe a uviesť na pravú mieru mylné predstavy či zastarané informácie, ktoré stále o rakovine panujú.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM